101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Na osiedlu Bór upamiętniono zamordowanych skarżyszczan

Data publikacji: 16.02.2020 07:54 / Data aktualizacji: 16.02.2020 14:55
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
16.02.2020. Skarżysko. Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji mieszkańców miasta

16.02.2020. Skarżysko. Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji mieszkańców miasta
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Na osiedlu Bór w Skarżysku odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji na kilkuset mieszkańcach miasta. Poświęcono też drewniany krzyż, który został ustawiony na mogile.

W lutym 1940 roku 360 mieszkańców Skarżyska zaangażowanych w działalność organizacji podziemnej Orzeł Biały zostało po torturach rozstrzelanych.

- Była to pokazowa akcja Niemców, którzy chcieli zastraszyć polskich patriotów i udaremnić dalszą działalność organizacji - przypominał podczas uroczystości prezydent Skarżyska Konrad Krönig.

Jak mówiła podczas uroczystości profesor Urszula Oettingen miejsca takie jak mogiła na Borze są znakami pamięci, które trzeba pielęgnować.

- Mogiła na Borze jest skarżyską Golgotą, bo jak Jezus oddał życie za ludzi, tak pomordowani przez Niemców oddali życie za nas - dodała.

Poseł KO Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że pamięć o wydarzeniach jest wciąż żywa. To nie tylko kwestia pamięci, ale także pracy i działania wychowawczego, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski mówił, że był to pierwszy tak okrutny mord na mieszkańcach miasta. Zginęli zakonnicy klasztoru w Kamiennej, ale także harcerze, wymordowane zostały całe rodziny.

W imieniu wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza list odczytała doradca Maria Zuba.

- Dziś żyjemy w innych czasach, ale naszym obowiązkiem jest przekazywanie wiedzy nowym pokoleniom, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie podtrzymywać naszą tożsamość narodową - napisał wojewoda.

Wśród uczestników uroczystości byli harcerze, organizacje kombatanckie, władze samorządowe i mieszkańcy miasta, a wśród nich potomkowie ofiar. Paweł Błaszczyk przyszedł z rodziną, aby wspominać brata swego dziadka Tadeusza Błaszczyka. Jak powiedział, przychodzi tu często z ojcem, bo mogiła na Borze jest znaczącym miejscem w historii rodziny.

Podczas uroczystości przypomniana została także postać Henryka Czecha, pseudonim Śmigły, który zmarł w listopadzie ubiegłego roku. Gdy żył zawsze obecny podczas uroczystości na Borze i dbał o podtrzymywanie pamięci o ofiarach. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego mieszczącej się na osiedlu Bór.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution