101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy Klimontowa zawsze czuli się mieszczanami. Dziś mają powody do świętowania

Data publikacji: 16.02.2020 15:25
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
16.02.2020. Klimontów. Miasto świętuje przywrócenie praw miejskich. Na zdjęciu od lewej burmistrz Klimontowa Marek Goździewski Rafał Nowak  wicewojewoda świętokrzyski Anna Krupka  wiceminister sportu Andrzej Kryj  poseł PiS

16.02.2020. Klimontów. Miasto świętuje przywrócenie praw miejskich. Na zdjęciu (od lewej): burmistrz Klimontowa Marek Goździewski, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Anna Krupka - wiceminister sportu, Andrzej Kryj - poseł PiS
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Klimontów świętuje przywrócenie praw miejskich. Z tej okazji w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Przewodniczący rady Robert Orłowski odczytał najnowszy akt nadania statutu miasta, który obowiązuje od 1 stycznia.

16.02.2020. Klimontów. Miasto świętuje przywrócenie praw miejskich. Przewodniczący Rady Miasta w Klimontowie Robert OrłowskiFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Następnie zebrani wysłuchali prelekcji o dziejach miasta i gminy Klimontów. Burmistrz Marek Goździewski powiedział, że przywrócenie praw miejskich to nowy impuls dla rozwoju gminy, która dzięki temu staje się bardziej atrakcyjna np. dla inwestorów. Dodał, że w najbliższym czasie realizowane będą przede wszystkim inwestycje społeczne. Powstanie m.in. pierwszy samorządowy żłobek, będzie dom dziennego pobytu dla seniorów, wykonane zostaną też inwestycje sportowe. To budowa boiska treningowego i otwartych stref aktywności. W planach jest także rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej.

16.02.2020. Klimontów. Miasto świętuje przywrócenie praw miejskichFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W uroczystościach wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści. Wiceminister sportu, poseł Anna Krupka powiedziała, że przywrócenie praw miejskich dla Klimontowa to bardzo ważna data.

Przypomniała, że miała w tym swój udział wraz z innymi parlamentarzystami. Starania o odzyskanie praw miejskich trwały od 2018 roku.

- To symboliczne, że właśnie w tym czasie udało się przywrócić sprawiedliwość dziejową. Klimontów stracił prawa miejskie na skutek represji po powstaniu styczniowym. To była kara za bohaterstwo i patriotyzm. Cieszę się, że dzisiaj możemy tę sprawiedliwość dziejową przywrócić - dodała wiceminister Krupka.

Senator PiS Jarosław Rusiecki powiedział, że piękno Klimontowa i jego bogactwo historyczne oraz dziejowe przemawia za statusem miasta.

- Piękne świątynie wpisujące się w krajobraz miasta czy bohaterowie, którzy tu się urodzili i zginęli. To także jest ich święto, ale przede wszystkim współczesnych mieszkańców Klimontowa. Patrząc na społeczność tego miasta wiem, że tak jak przez wiele dziesiątków lat wzbogacała tę ziemię, to nadal będzie to czynić swoją pracowitością i kunsztem sadowniczo-rolniczym - stwierdził senator.

Poseł PiS Marek Kwitek powiedział, że jako parlamentarzysta ziemi sandomierskiej jest dumny z przywrócenia statusu miasta dla Klimontowa. Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość. 

- Klimontów na to zasłużył. Mimo, że miejscowość nie miała praw miejskich, to duch miejski wśród ludzi był zachowany, jak również układ urbanistyczny. To jest ważne, bo Klimontów jako miasto będzie miał możliwość dalszego rozwoju - dodał poseł Marek Kwitek.

Poseł Andrzej Kryj również zwrócił uwagę na mentalność mieszkańców Klimontowa, którzy zawsze czuli się mieszczanami.

- To właśnie świadomość społeczna, umiłowanie tradycji i historii było podstawą do tego, że można było te prawa odzyskać. Myślę, że nowy status będzie wiatrem w żagle dla społeczności klimontowskiej, bo odzyskanie praw miejskich nie powinno być celem samym w sobie. Jest stworzeniem szansy na lepszy rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny - zakończył poseł Kryj.

W uroczystościach  wziął także udział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Klimontów utracił prawa miejskie w 1870 roku na mocy ukazu carskiego za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.

16.02.2020. Klimontów. Miasto świętuje przywrócenie praw miejskichFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution