101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy coraz chętniej wskazują zagrożenia

Data publikacji: 17.02.2020 12:13
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Fot. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mogą na niej zgłosić miejsca niebezpieczne i podać rodzaj zagrożenia.

Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że w 2019 roku dzięki aplikacji wpłynęło prawie 11 tys. zgłoszeń.

- Za każdym razem gdy ktoś zaznacza nieprawidłowość musimy ją zweryfikować. Mamy na to 7 dni - informuje Damian Janus.

W zeszłym roku potwierdzono ponad 50 proc. zgłoszeń.

- Na pierwszym miejscu, od kilku lat najczęściej zaznaczane jest przekraczanie przez kierowców dozwolonej prędkości. Kolejne to spożywanie alkoholu w miejscach publicznych i nieprawidłowe parkowanie - dodaje rzecznik.

Inne kategorie, które można zaznaczać to m.in. nielegalne rajdy samochodowe. Te zostały potwierdzone na parkingu przy Suzuki Arenie. Z kolei przy ul. Kazimierza Wielkiego potwierdzono grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją.

Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i wybrać jedną z 25 kategorii. Następnie wystarczy dodać datę zdarzenia. Można wprowadzić także opis i zdjęcie. Kolory ikon świadczą o statusie zgłoszenia. Zielony - to nowe zgłoszenie, żółty świadczy o weryfikacji, a kolor czerwony informuje o tym, że zdarzenie zostało potwierdzone.

Aplikacja może być także pomocna dla osób, które planują przeprowadzkę. Dzięki niej mogą sprawdzić, czy w okolicach nowego mieszkania dochodzi do aktów wandalizmu. Należy pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie są równoznaczne z pilną interwencją policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution