101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poza radnymi nikt tego nie chce, ale szkoła będzie przeniesiona

Data publikacji: 18.02.2020 07:26 / Data aktualizacji: 18.02.2020 12:58
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
18.02.2020 Starachowice. Sesja rady powiatu

18.02.2020 Starachowice. Sesja rady powiatu
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Rada Powiatu Starachowickiego zgodziła się na przeniesienie Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 do kompleksu budynków po Gimnazjum nr 3. Temu pomysłowi stanowczo sprzeciwiali się radni Prawa i Sprawiedliwości oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 11, która znajduje się w tym samym kompleksie budynków, co dawne gimnazjum. Również społeczność ZSZ nr 3 nie chciała się zgodzić na przeprowadzkę.

Dyskusja przed przyjęciem uchwały trwała prawie 4 godziny, ale żadne argumenty nie przekonały koalicyjnego klubu wyborców Marka Materka, który wraz z PSL-em i KWW Razem dla Mieszkańców - Porozumienie ma większość w radzie.

Przed głosowaniem wystąpiła przedstawicielka Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 11. Iwona Guzera-Dzik mówiła, że nie przekonują jej argumenty o tym, że po przenosinach dzieci z podstawówki będą oddzielone od młodzieży ze szkoły zawodowej. Rodzice czują się oszukani przez radnych, którzy powinni reprezentować ich interesy. Ich zdaniem najlepiej dla dzieci byłoby przekazać cały kompleks "jedenastce" i rozwijać działalność szkoły.

- Robienie komuś dobrze bez jego zgody to gwałt - podsumowała przedstawicielka Rady Rodziców.

Z kolei dyrektor ZSZ nr 3 Mariusz Majewski mówił, że warunkiem przeniesienia szkoły miało być wypełnienie szeregu warunków dostosowujących nową siedzibę do potrzeb młodzieży. To między innymi remont sal i korytarzy oraz szatni, wybudowanie łącznika z salą gimnastyczną oraz przeniesienie systemów informatycznych. Przypomniał też, że boiska przylegające do placówki były 20 lat temu budowane przez działaczy sportowych, niejednokrotnie samodzielnie taczkami wozili ziemię i kamienie, aby uczniowie mieli dobrą bazę sportową. W odpowiedzi na te argumenty starosta Piotr Babicki zapewniał, że wszystkie wymogi zostaną dopełnione, a budynek po byłym gimnazjum będzie dostosowany do potrzeb młodzieży. Mówił też, że w tym momencie powiat jest zbyt zadłużony, aby podjąć się remontu obecnej siedziby ZSZ nr 3, a tego wymaga Sanepid.

Zdaniem starosty przeniesienie szkoły to jedyny sposób na zapewnienie odpowiednich warunków.
Już po głosowaniu, radna Danuta Krępa z Prawa i Sprawiedliwości mówiła o zaprzepaszczeniu 60-letniej tradycji szkoły. Jej zdaniem jest możliwość częściowego remontu szkoły i utrzymania jej w obecnym miejscu. W opinii radnych opozycyjnych w ten sposób rozwiązywany jest problem gminy i prezydenta Marka Materka, który musi zagospodarować budynek po gimnazjum. Tym samym powiat znacznie traci zarówno finansowo, jak i pod względem prestiżu.

- Powiat wyzbywa się budynku z ładną działką w dobrej lokalizacji, szkoła z dobrym naborem będzie w innej lokalizacji - dodała Danuta Krępa.

Ostatecznie, 13 głosami za, przy 8 przeciw radni zagłosowali za przeniesieniem Zespołu Szkół Zawodowych numer 3 do kompleksu edukacyjnego przy ulicy Leśnej.

Procedowanie uchwał podczas dzisiejszej sesji zostało opóźnione o półtorej godziny, bo już na wstępie radni Prawa i Sprawiedliwości poddali w wątpliwość zasadność zwołania sesji. Przyczyną jest fakt, że na poprzedniej sesji, klub PiS złożył wniosek o odwołanie starosty Piotra Babickiego. Głosowanie nad tym wnioskiem może się odbyć, zgodnie z uchwałą o samorządzie terytorialnym, na następnej sesji 30 dni później. Tymczasem ten termin jeszcze nie upłynął. Po kilku przerwach, zwoływanych na konsultacje u radcy prawnego orzeczono, że sesja jest prawomocna, bo w programie nie ma punktu dotyczącego odwołania starosty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution