101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Powiat jędrzejowski ma być bezpieczniejszy

Data publikacji: 18.02.2020 15:03
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
18.02.2020. Jędrzejów. Bezpieczny i Ekologiczny Powiat Plus w Zespole Szkół nr 1 w Jędrzejowie

18.02.2020. Jędrzejów. Bezpieczny i Ekologiczny Powiat Plus w Zespole Szkół nr 1 w Jędrzejowie
Fot. Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie

Kilkaset dzieci i pięć obszarów bezpieczeństwa: dom, szkoła, wypoczynek, droga i środowisko - dziś w Zespole Szkół nr 1 w Jędrzejowie rozpoczął się pionierski program Bezpieczny i Ekologiczny Powiat Plus, który ma promować bezpieczne zachowania we wszystkich miejscach, w których najczęściej przebywają dzieci.

W akcji wzięli udział uczniowie ze wszystkich gmin powiatu jędrzejowskiego. Chętnie chwaliły się wiedzą zdobytą podczas spotkania ze służbami ratunkowymi.

- Na początek przygotowaliśmy atrakcyjne prelekcje - mówił starosta jędrzejowski Paweł Faryna, który jest głównym inicjatorem akcji.

Podkreślał, że dzieci dowiedziały się miedzy innymi, jak zachować się w razie pożaru, a także zwrócono im uwagę na noszenie odblasków na drodze oraz czujność w przypadku pojawienia się nieznajomych osób w szkole. Akcja ma też promować ekologiczne wybory - szklane butelki zamiast plastikowych, segregację odpadów oraz zdrową żywność. Wicewojewoda Rafał Nowak był pod wrażeniem rozmachu z jakim zorganizowano akcję.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co się tutaj dzieje. Przyjechały w zasadzie wszystkie służby mundurowe, dzięki czemu uczniowie w jeden dzień zdobywają kompleksową wiedzę służącą ich bezpieczeństwu - mówił.

Z kolei generał Paweł Dzierżak, komendant wojewódzki policji w Kielcach przyznał, że chciałby wierzyć, że dzieci potrafią się zachować bezpiecznie, ale takie działania trzeba prowadzić i uczulać dorosłych, by właściwe nawyki wypracować w dzieciach.

- Dzieci są tak chłonnym organizmem, że wpływa na nie wiele czynników. Nie zapominajmy jednak o roli rodziny i domu, wpajania od małego bezpiecznych zachowań. Dzieci powinny też wiedzieć, jaką pomoc mogą uzyskać od konkretnych instytucji - zaznaczał.

Bezpieczne zachowania najmłodszych będą też promowane na zebraniach nauczycieli z rodzicami. Starosta jędrzejowski liczy, że przedsięwzięcie rozszerzy się na cały region, a nawet kraj.

Akcja Bezpieczny i Ekologiczny Powiat Plus odbywa się pod patronatem prezydenta RP. Współorganizatorem jest Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution