101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zbliża się bieg „Tropem Wilczym”, są jeszcze miejsca

Data publikacji: 19.02.2020 15:49
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
19.02.2020. Ostrowiec Św. Na zdjęciu od lewej Adam Podsiadło  nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Anna Kądziela  nauczyciel wf w Szkole Mistrzostwa Sportowego senator Jarosław Rusiecki płk Grzegorz Motak  dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Marcin Komarowski  Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach płk Jarosław Molisak  komendant Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach

19.02.2020. Ostrowiec Św. Na zdjęciu (od lewej): Adam Podsiadło – nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Anna Kądziela – nauczyciel wf w Szkole Mistrzostwa Sportowego, senator Jarosław Rusiecki, płk Grzegorz Motak – dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Marcin Komarowski - Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, płk Jarosław Molisak – komendant Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Żołnierze z regionu świętokrzyskiego, straż pożarna i leśnicy zachęcają o udziału w organizowanym po raz drugi w Ostrowcu biegu „Tropem Wilczym”. Odbędzie się on 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wystartować może 250 biegaczy na dwóch dystansach. Nowością jest 5-kilometrowy odcinek dla osób maszerujących z kijkami nordic walking.

19.02.2020. Ostrowiec Św. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, płk Grzegorz Motak - dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony TerytorialnejFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dystans biegu honorowego nawiązuje do śmierci ostatniego wyklętego - przypomina senator Jarosław Rusiecki z Prawa i Sprawiedliwości. - Bieg na 1963 metry jest oddaniem hołdu ostatniemu żołnierzowi wyklętemu, sierżantowi Józefowi Franczakowi ps. Lalek, który w obławie został zamordowany przez UB w 1963 roku – wyjaśnia parlamentarzysta.

Pułkownik Grzegorz Motak, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej dodaje, że w biegach wezmą udział żołnierze WOT. Nie zabraknie ciekawostek. Będą bezzałogowe statki powietrzne, przeznaczone do działania w czasie sytuacji kryzysowych, jak np. zeszłoroczna powódź w Sandomierzu.

Podpułkownik Marcin Komarowski z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach informuje, że jego jednostka także włącza się w wydarzenie. Dodaje, że żołnierze będą odpowiadać za zabezpieczenie wydarzenia, uczestniczyć w biegu i promować jednostkę. – Przedstawimy wyposażenie i sprzęt wykorzystywane w kraju oraz na misjach zagranicznych – mówi Podpułkownik Marcin Komarowski.

Pułkownik Jarosław Molisak, komendant Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach mówi, że to szlachetna inicjatywa. – Włączamy się jako biegacze, ale tego typu wydarzenie wykorzystamy także do promowania form ochotniczej służby wojskowej – dodaje pułkownik Jarosław Molisak.

Bieg, podobnie jak w 2019 roku, odbędzie się na terenach leśnych. Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adam Podsiadło podkreśla, że Lasy Państwowe istnieją już ponad 95 lat. Dodaje, że las był miejscem walk partyzanckich, był także schronieniem.

– Lasy Państwowe i tereny leśne zawsze były miejscem, gdzie odbywały się walki. Mamy wiele miejsc pamięci, wielu też leśników było partyzantami – mówi nadleśniczy Adam Podsiadło.

Nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim Anna Kądziela informuje, że są jeszcze wolne pakiety startowe. Spośród 250 wykupionych i opłaconych zostało już 219 pakietów. - 1 marca o godzinie 7:00 otwieramy biuro zawodów, będzie ono czynne do 11:00 – przypomina Anna Kądziela.

Patronem tegorocznego biegu jest rotmistrz Witold Pilecki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution