101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Główny Urząd Miar to szansa dla Politechniki Świętokrzyskiej [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 21.02.2020 08:24
Autor: Daniel Lenart , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wiesław Trąmpczyński rektor Politechniki Świętokrzyskiej

Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Budowa kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach z pewnością przyśpieszy rozwój regionu i uczelni - powiedział na antenie Radia Kielce prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Gość Rozmowy Dnia podkreślił, że uczelnia zdecydowała się uczestniczyć w tej inwestycji, myśląc także o własnym rozwoju naukowym.

Główny Urząd Miar ogłosił już przetarg na budowę laboratoriów za ok. 160 mln zł. Budowa ma się zakończyć w 2023 roku.

- GUM jest instytucją centralną, a jego laboratorium w Kielcach na pewno przyczyni się do rozwoju regionu i da nową perspektywę. Pozwoli wyjść na Europę i cały świat, zaowocuje kolejnymi kontaktami naukowymi - wymieniał gość Radia Kielce.

Profesor podkreśla, że we współpracy przy tej inwestycji politechnika nastawia się na badania i rozwój, zatrudnienie kolejnych pracowników, szansę na ciekawe prace doktorskie, i projekty międzynarodowe. Ważna będzie też współpraca z biznesem.

- Podstawą nie powinno być świadczenie drobnych usług, ale tworzenie projektów badawczych z przedsiębiorcami. Będziemy się starać nawiązywać kontakt z największymi przedsiębiorcami w regionie, by od 2024 roku być gotowymi na uruchomienie z nimi szerokiej współpracy - mówił profesor.

Wkrótce zakończy się też budowa i wyposażanie kompleksu naukowo-badawczego o nazwie Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego. Za ponad 70 mln zł politechnika wybudowała 6 nowych laboratoriów i unowocześniła 6 kolejnych. Ta inwestycja także ma służyć współpracy z przedsiębiorcami. Trwają prace m.in. nad projektem dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Otwarcie kompleksu CENWIS jest planowane w pierwszej połowie tego roku.

Także w tym roku zmienią się władze Politechniki Świętokrzyskiej. Profesor Wiesław Trąmpczyński zaznacza, że w jego ocenie najważniejsza jest kontynuacja rozpoczętych działań przez przyszłego rektora uczelni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution