101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak będzie działał Park Kultury w Starachowicach?

Data publikacji: 21.02.2020 09:27
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Starachowickie Centrum Kultury

Starachowickie Centrum Kultury
Fot. facebook

Starachowickie Centrum Kultury i Młodzieżowy Dom Kultury jeszcze tylko przez kilka miesięcy będą działać w obecnej formie. Od czerwca z połączenia obu placówek powstanie Park Kultury. Nad jego ostatecznym kształtem dyskutują twórcy kultury, młodzież i mieszkańcy miasta.

Ogłoszono konsultacje społeczne, dzięki którym oferta Parku Kultury ma jak najlepiej spełniać oczekiwania mieszkańców miasta. Wśród powtarzających się pomysłów starachowiczan są: pracownia fotografii analogowej, stworzenie impresariatu wspólnego dla wszystkich twórców kultury w mieście oraz profesjonalnej sali wystawowej.

Zbigniew Kopański, prezes Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego mówi, że w mieście brakuje takiego miejsca. Obecnie prace artystów są prezentowane na przykład w Muzeum Przyrody i Techniki albo w Bibliotece Miejskiej. Oba te punkty nie spełniają wymogów dotyczących tła, czy oświetlenia.

Z kolei Dariusz Grunt z zespołu Wiarusy, działającego w ramach Ligi Obrony Kraju wskazywał na potrzebę urządzenia studia nagrań. W Starachowicach działa wiele zespołów, które chciałyby wydać płytę lub zaistnieć medialnie. Niestety, wynajęcie profesjonalnego studia jest bardzo kosztowne. Poza tym, artystom wszystkich dziedzin przydałby się impresariat, który pomagałby w zaistnieniu na różnych przeglądach, festiwalach i konkursach. Artyści oczekują także pomocy w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych na swoją działalność.

Jarosław Kołodziejski, artysta plastyk, przypomniał, że dawniej w SCK działała kawiarnia artystyczna, która była zarówno miejscem spotkań, jak i prezentacji dorobku twórców. Takie miejsce jest wciąż bardzo potrzebne.

W konsultacjach głos zabrali przedstawiciele samorządów szkolnych, twórcy kultury i mieszkańcy miasta. Teraz, jak informuje Elżbieta Gralec z urzędu miasta, wszystkie pomysły zostaną zebrane i spisane w jednym dokumencie, ten z kolei będzie przedstawiony do ponownych konsultacji 27 lutego. Dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu powstanie plan działań Parku Kultury. Wtedy będzie można ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację pomysłów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution