101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejne miliony na wsparcie niepełnosprawnych

Data publikacji: 21.02.2020 11:32
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Andrzej Michalski  dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Na zdjęciu: Andrzej Michalski - dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Samorządy powiatowe, gminy, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą się starać o dofinansowanie inicjatyw likwidujących bariery komunikacyjne i architektoniczne.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w tym roku przeznaczył na ten cel 102 mln zł. To o 37 mln zł więcej niż rok temu. Jak informuje Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału funduszu, placówki opiekujące się osobami niepełnosprawnymi mogą się ubiegać o pieniądze na zakup mikrobusów, którymi osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności będą mogły dojechać do tych placówek.

- O pieniądze na zakup tych pojazdów mogą się starać warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, czy domy pomocy społecznej. Wcześniej pieniądze na ten cel mogły trafiać tylko do gmin, które na swoim terenie miały placówki zajmujące się opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Teraz program obejmuje wszystkie samorządy, także te, które nie posiadają na swoim terenie takich placówek, ale dowożą niepełnosprawnych mieszkańców na zajęcia do innych gmin - wyjaśnia dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON.

Z kolei starostwa powiatowe mogą się starać o pieniądze na rehabilitację zawodową osób z niepełnosprawnościami - mówi Andrzej Michalski.

- Natomiast spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą się starać o dofinansowanie na zakup i montaż wind, a także budowę szybu windowego, bezpiecznych dojść do windy lub do budynku mieszkalnego - dodaje.

Dzięki dotacjom mogą się też poprawić ogólne warunki w placówkach, w których przebywają osoby niepełnosprawne. Prowadzący takie instytucje mogą dostać pieniądze np. na zakup wyposażenia.

Świętokrzyski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czeka na wnioski do 28 lutego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution