101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie firmy metalowo-maszynowe nawiązują kontakty z zagranicą

Data publikacji: 21.02.2020 13:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.02.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Konferencja Metalove dla branż metalowomaszynowych

21.02.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Konferencja "Metalove" dla branż metalowo-maszynowych
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Przedstawiciele branż metalowo-odlewniczych i maszynowych m.in. z Białorusi, Rosji, Austrii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Rumunii i Ukrainy goszczą w regionie świętokrzyskim.

Wczoraj zwiedzili firmy w interesujących ich branżach, dziś uczestniczą w konferencji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rozmowy dotyczą m.in. potencjału eksportowego regionu świętokrzyskiego pod kątem branży metalowo-maszynowej. Konferencję w ramach projektu unijnego organizuje jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Tomasz Janus, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju informuje, że celem jest pomoc małym i średnim przedsiębiorcom w nawiązywaniu kontaktów biznesowych z zagranicznymi firmami.

- Chodzi o pokazanie potencjalnym inwestorom, przedsiębiorcom z zagranicy walorów naszego regionu. Chcemy pokazać potencjalnych partnerów biznesowych, infrastrukturę, czyli to, co zamierzamy w naszym regionie rozwijać - mówi Tomasz Janus.

Przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś przypomina, że branża metalowo-odlewnicza to jedna z inteligentnych dziedzin, wokół której samorząd wojewódzki chce budować rozwój regionu. To strategia na następne lata, ale też odwołanie się do tradycji północnej części województwa.

- Myślę, że nie wolno zaniedbać tego, wokół czego tutaj zbudowano te tradycje. W przemyśle metalowym bez hut nie da się funkcjonować. My je mamy. Dlatego trzeba docenić całą północ województwa, z Ostrowcem na czele. To wyjątkowo ważne dla samorządu województwa - mówi Andrzej Pruś.

Współpracą z dwoma świętokrzyskimi firmami zainteresowany jest Mohammad Alqaisi, kierownik generalny Greenfield Landscaping z Abu Dhabi. To jego druga wizyta w Polsce, z kolei w Świętokrzyskiem jest po raz pierwszy.

- W kręgu moich zainteresowań jest firma Grant, gdzie interesują nas szczególnie konstrukcje stalowe, które można wykorzystać na potrzeby branży naftowej i gazowej. To też Mesco-Rol, firma, która kontynuuje tradycje Mesco, a nas interesują również części zamienne do broni - informuje Mohammad Alqaisi.

Według niego charakterystyką polskich firm jest dobra jakość. Gość z Abu Dhabi podkreśla, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich swoje przedstawicielstwa mają polskie firmy, które zajmują się branżą odwiertniczą oraz konstrukcjami drewnianymi.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution