101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Fundusz pożycza pieniądze na ocieplenie szkół

Data publikacji: 21.02.2020 14:20
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kielce. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Niskooprocentowane pożyczki na termomodernizację szkół oferuje organom prowadzącym placówki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Ryszard Gliwiński prezes funduszu informuje, że rozpoczął się nabór wniosków, a sama pożyczka ma bardzo korzystne warunki.

- Oprocentowanie w wysokości 2,5 proc. jest stałe. Kredyt można wziąć na 15 lat, w wyjątkowych sytuacjach możemy termin spłaty wydłużyć. Co ważne, jeżeli raty są spłacane w terminie jest możliwość umorzenia 15 proc. pożyczonej kwoty - zachęca Ryszard Gliwiński

Samorządowców do brania pożyczek na ocieplanie szkół zachęca Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Zainteresowane takim wsparciem są władze Kielc. Marcin Różycki, zastępca prezydenta miasta tłumaczy jednak, że na razie jeszcze nie wiadomo czy gmina zdecyduje się wziąć pożyczkę. To dlatego, że sytuacja finansowa Kielc nie jest najlepsza. Jak tłumaczy Marcin Różycki trwają rozmowy, między innymi ze skarbnikiem miasta, na temat tego, czy Kielce stać na ewentualną spłatę kredytu z wojewódzkiego funduszu. On sam bardzo chciałby sięgnąć po takie wsparcie, bo wiele kieleckich szkół potrzebuje termomodernizacji.

- Mogłoby to pomóc miastu, oczywiście nie w takim rozmiarze jak byśmy chcieli. Ale mam nadzieję, że uda nam się wziąć pożyczkę i ocieplić przynajmniej jedną, dwie szkoły w tym roku. Jak liczyłem, termomodernizacja jednej placówki to koszt około 1.2 mln zł - mówi Marcin Różycki.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma w sumie do wydania 123 mln zł na pożyczki w ramach listy przedsięwzięć priorytetowych. To zadania, które prowadzą do poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy. Oprócz termomodernizacji szkół, fundusz kredytuje między innymi tworzenie instalacji fotowoltaicznych, dzięki czemu zmniejszy się użycie energii wyprodukowanej przez elektrownie węglowe. W pierwszym, ogłoszonym właśnie naborze, do podziału jest 40 mln zł. Nabór wniosków potrwa dopóki będą pieniądze.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution