101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy brzoza pomoże w walce z rakiem?

Data publikacji: 21.02.2020 14:48
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.02.2020. Kielce. UJK ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym prowadzi badania nad betuliną. Konferencja prasowa. Na zdjęciu od lewej prof. Stanisław Boryczka  kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. zw. dr hab. Stanisław Głuszek  kierownik Katedry Medycyny Zabiegowej z Pracownią Genetyki Medycznej UJK i dr hab. Wioletta AdamusBiałek  Collegium Medicum UJK w Kielcach

21.02.2020. Kielce. UJK ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym prowadzi badania nad betuliną. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): prof. Stanisław Boryczka - kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. zw. dr hab. Stanisław Głuszek - kierownik Katedry Medycyny Zabiegowej z Pracownią Genetyki Medycznej UJK i dr hab. Wioletta Adamus-Białek - Collegium Medicum UJK w Kielcach
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego chcą wykorzystać naturalne substancje do walki z rakiem. Prowadzą badania nad betuliną, czyli związkiem chemicznym, który występuje w białej korze brzozy.

Wyodrębnili z niej związek chemiczny, który oprócz właściwości przeciwzapalnych być może będzie pomocny w leczeniu raka jelita grubego, informuje prof. Stanisław Głuszek, kierownik Katedry Medycyny Zabiegowej z Pracownią Genetyki Medycznej UJK.

- Ta droga jest bardzo skuteczna i myślę, że doprowadzi do wyizolowania takich leków, które będą przydatne w onkologii. Szczególne znaczenie mają nowotwory jelita grubego, ponieważ coraz więcej osób zapada na tę chorobę. Dlatego jest to problem bardzo istotny z punktu widzenia klinicznego, epidemiologicznego i społecznego - dodał prof. Stanisław Głuszek.

Betulina posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, a przy dawce do 500 miligramów na kilogram masy ciała nie występują efekty toksyczne. Jak informuje profesor Stanisław Boryczka, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych, podczas badań okazało się, że związki betuliny wykazują znacznie lepsze działanie w odniesieniu do komórek nowotworowych wielu typów niż niektóre obecnie stosowane leki.

- Pierwotna betulina wykazuje wysoką aktywność w odniesieniu do komórek raka jelita grubego. Szczególnie w odniesieniu do tych typów nowotworów, które są oporne na działanie obecnie stosowanych cytostatyków, czyli leków przeciwnowotworowych.

W Polsce rocznie na raka jelita grubego zapada ponad 17 tys. osób, a 10 tys. z nich umiera.

Prace badawcze nad wyodrębnieniem chemicznych modyfikacji betuliny rozpoczęły się w ubiegłym roku. Dalsze prace i testowanie laboratoryjne oraz kliniczne potrwają kilka, kilkanaście lat.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution