101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ołtarz w skalbmierskiej kolegiacie zyska nowy blask

Data publikacji: 21.02.2020 16:40
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Ołtarz Matki Bożej Skalbmierskiej

Ołtarz Matki Bożej Skalbmierskiej
Fot. Parafia Skalbmierz

Kolejny z ośmiu bocznych ołtarzy w skalbmierskiej kolegiacie może zyskać nowy blask. W tym roku parafia ma zamiar kontynuować renowację zabytkowego wnętrza kościoła św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.

Jak informuje ksiądz Marian Fatyga, kościół będzie się starał pozyskać pieniądze na renowację ołtarza Matki Bożej Skalbmierskiej. Dodaje, że składa się on z dwóch obrazów - tzw. zasuwy,  gdzie jest obraz Matki Bożej Różańcowej, natomiast główny ołtarz zdobi Matka Boża w metalowej sukience. Ten cenny, jak podkreśla ksiądz, zabytek przez wiele wieków był czczony przez parafian. Wiele osób tu przybywało, aby pokłonić się Matce Bożej Skalbmierskiej.

- Ołtarz najprawdopodobniej został ufundowany w XVIII wieku jako podziękowanie za uratowanie ludności skalbmierskiej przed zarazą. Ludzie składali wota wdzięczności - różnego rodzaju korale, różańce, to znaki podziękowania za otrzymane łaski. Te wota wisiały wokół ołtarza - tłumaczy.

- Obecnie znalazły swoje godne miejsce w specjalnie przygotowanej gablocie - dodaje.

Jak podkreśla, ołtarz wymaga pilnej i kompleksowej konserwacji. Zwłaszcza stan obrazu, przykrytego od kilku stuleci sukienkami budzi niepokój. Prace restauracyjne mogą być ostatnią szansą na uratowanie tego cennego zabytku.

- Zachowała się marmuryzacja barokowa, którą chcemy ochronić. Chcemy odnowić, posrebrzyć, pozłocić te sukienki, aby nadać nowy blask. Dokładne datowanie dzieła możliwe będzie dopiero po zdjęciu przykrywających go sukienek i przeprowadzeniu specjalistycznych badań z udziałem konserwatorów i historyków sztuki - mówi.

Przewidywany koszt renowacji wyniesie 180 tys. zł. Oprócz wkładu własnego parafii kościół będzie się starał pozyskać pieniądze od ministra kultury, konserwatora zabytków w Kielcach i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution