101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Wiatraczek” w tym roku znów się zakręci, ale potrzebuje wsparcia

Data publikacji: 21.02.2020 18:26
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Koncert Gospodarze  Gościom

Kielce. Koncert "Gospodarze - Gościom"
13.07.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W tym roku w Kielcach już po raz 47. odbędzie się Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. „Wiatraczek” zakręci się w stolicy Świętokrzyskiego w dniach od 9 do 19 lipca. Trwają przygotowania do tego wydarzenia.

Osoby i zespoły, które chcą wziąć udział w festiwalu, już mogą się rejestrować. Zapisy są prowadzone na stronie internetowej wiatraczek.pl. Jak mówi Arkadiusz Szostak, dyrektor artystyczny wydarzenia, pierwsze zgłoszenia już są i to nie tylko z Polski, ale także z zagranicy - Ukrainy i Kanady.

Już wiadomo, że wśród tegorocznych instruktorów, którzy będą pracowali z dziećmi i młodzieżą, oprócz znakomitych świętokrzyskich artystów, znajdzie się też amerykański wokalista Filip Brandon.

- Zdobywca dwóch złotych płyt, wokalista wykonujący repertuar od standardów jazzowych po muzykę pop. Człowiek bardzo zapracowany, ale bardzo zapalony formułą naszego festiwalu. Chce z nami, w Kielcach spędzić ten czas i podzielić się swoją wiedzą - wyjaśnia.

Motywem przewodnim całego wydarzenia będzie ekologia.

- Chcielibyśmy, żeby ten modny temat był odzwierciedleniem tego, co będziemy pokazywać artystycznie, ale też, co mam nadzieję, wyrazimy swoją postawą - mówi.

Przygotowania do 47. edycji idą pełną parą, ale harcmistrz Tomasz Rejmer, komendant festiwalu nie kryje, że myślami wybiega w przyszłość - do odsłony jubileuszowej.

- Widzimy potrzebę wzmocnienia tego przedsięwzięcia z każdym rokiem, aby za trzy lata podkreślić w całym kraju, że od 50 lat kultura dzieci i młodzieży, zarówno ta muzyczna, jak i taneczna jest rozwijana właśnie w stolicy województwa świętokrzyskiego. Chcielibyśmy mocniej zaakcentować zaangażowanie naszego festiwalu w integrację młodych osób, które uczestniczą w edukacji kulturalnej w każdym zakątku naszego województwa - podkreśla.

Tomasz Rejmer wyjaśnia, że przygotowania do festiwalu będą zaczynały się dużo wcześniej. Część kulminacyjną mają poprzedzić działania edukacyjne w postaci warsztatów, a także przeglądów powiatowych i wojewódzkich. Ten sposób pozwoli wyłonić najzdolniejszych młodych artystów, którzy wezmą udział w koncercie „Gospodarze-Gościom”.

- Zależy nam, żeby młody człowiek miał poczucie, że jeśli zapisuje się do klubu tanecznego, sekcji wokalnej, studia piosenki w jakiejś instytucji kultury, ma szansę wystąpić przed publicznością na Kadzielni, w ramach festiwalu harcerskiego. Dla młodych artystów to ważne wydarzenie - zaznaczył.

Taka forma pracy została zapoczątkowana dwa lata temu i jak podkreśla Tomasz Rejmer, efekty były widoczne. Jednak, aby formuła mogła się rozwijać, potrzebne są pieniądze. Ubiegłoroczna impreza kosztowała prawie 740 tys. zł. Do tego dochodzi zaangażowanie ze strony miasta Kielce, działających tu instytucji oraz samej chorągwi.

- Jeśli chcielibyśmy utrzymać imprezę na tym poziomie, jeśli chodzi o program i marketing, to jej koszty wyniosłyby powyżej 800 tys. zł, ale jeśli chcielibyśmy wzmocnić jej potencjał pod względem jakości artystycznej i promocji, to trzeba już myśleć o milionach złotych - wyjaśnia.

Obecnie prawie połowę całego budżetu stanowią wpłaty uczestników.

- To jest granica, której nie możemy przekroczyć - zaznacza Tomasz Rejmer.

W poszukiwaniu wsparcia finansowego zwrócił się po pomoc do komisji edukacji, kultury i sportu sejmiku województwa. Urząd marszałkowski wspiera festiwal, ale w nieznacznym stopniu. W zeszłym roku była to kwota 12 tys. zł. W rozmowie z radnymi komendant festiwalu podkreślał nie tylko artystyczną, kulturalną, edukacyjną i integracyjną wartość wydarzenia, ale też walor promocyjny.

- Ten festiwal daje szansę, że przez dwa tygodnie będą w Kielcach, w regionie gościły osoby z kraju, ale też ze świata. Tu spędzą wolny czas i te pozytywne wrażenia z Kielc i województwa zabiorą do domu - przekonywał.

Z tym argumentem zgodziła się Agnieszka Buras, przewodnicząca komisji. Przyznała, że radni widzą potrzebę większego niż dotychczas wsparcia festiwalu harcerskiego. I to zarówno finansowego, jak i organizacyjnego. Dodała, że tę imprezę należy jeszcze mocniej rozpropagować za granicą. W tej sprawie rozmawiała już z prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, która skupia Polonię z niemal całego świata.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution