101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Gmina Baćkowice wybudowała budynek dla szwalni

Data publikacji: 21.02.2020 19:50
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.02.2020 Baćkowice. Otwarcie budynku  gminnego dla firmy Wojdak. Na zdjęciu od lewej senator Jarosław Rusiecki i marszałek Andrzej Bętkowski

21.02.2020 Baćkowice. Otwarcie budynku gminnego dla firmy Wojdak. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki i marszałek Andrzej Bętkowski
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Gmina Baćkowice za własne i unijne pieniądze tuż przy krajowej drodze nr 74 wybudowała potężny budynek o kubaturze 1,6 tys. metrów kwadratowych. W całości użytkować go będzie jedno przedsiębiorstwo - kielecka firma Wojdak.

Główną siedzibę ma w Kielcach, jednak od 2015 roku otworzyła niewielką szwalnię w Baćkowicach. Firma wystartowała z 20 pracownikami, dziś jest ich już 70. W planach jest zatrudnienie jeszcze 30 osób.

Jak informuje Janusz Wojdak, właściciel firmy, szyte są tu stroje dla ratowników medycznych, które w 80 proc. eksportowane są do europejskich krajów. Dotychczasowe warunki pozostawiały wiele do życzenia. Nowy budynek, który firma wynajmuje, jest już profesjonalną szwalnią.

- Tu w Baćkowicach bardzo dużo się zmieni. Te dotychczasowe warunki pracy trudno porównać z nowymi. Można powiedzieć, że to jest wzorowa szwalnia. Zaprojektowana i wybudowana na potrzeby zakładu produkującego odzież - mówi Janusz Wojdak.

Wójt gminy Baćkowice Marian Partyka podkreśla, że posiadanie na swoim terenie takiej firmy, to przede wszystkim praca dla mieszkańców, szczególnie kobiet, ale również korzyść finansowa dla budżetu gminy.

- To dla naszych mieszkańców ważne, bo pracuje kilkadziesiąt pań. Sama kubatura bez ludzi w środku nie jest ważna. Sam budynek na pewno będzie „żył” przez kilkanaście lat - mówi wójt Marian Partyka.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski zauważa, że urząd marszałkowski wspiera środkami unijnymi nie tylko rewitalizacje i termomodernizacje, ale również takie inicjatywy, rozwijające przedsiębiorczość.

- Tu w Baćkowicach jest przykład, że w ramach takiego działania, jak konkurencyjna gospodarka i tworzenie nowych terenów inwestycyjnych powstał ten obiekt. Samorząd województwa przekazał 3,5 mln zł. Drugie tyle wyasygnowała gmina - mówi Andrzej Bętkowski.

Senator Jarosław Rusiecki uważa, że niejedna gmina chciałaby mieć taki zakład pracy na swoim terenie. Dodaje, że gmina staje się coraz bardziej atrakcyjna.

- To jest wartość dodana dla gminy, która, można powiedzieć, jest prawie w 100 proc. gminą rolniczą. Tak duży zakład produkuje głównie na eksport. To nobilituje samą gminę Baćkowice - twierdzi Jarosław Rusiecki.

W szwalni pracują mieszkanki różnych ościennych gmin, które w przeszłości pracowały w szwalniach Wólczanki czy Vistuli. Są to mieszkanki m.in. gmin Baćkowice i Iwaniska.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution