101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy Ćmielowa pamiętają o żołnierzach AK

Data publikacji: 21.02.2020 20:54
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.02.2020 Ćmielów. Sesja historyczna o Armii Krajowej. Przemawia Edmund Wójcik ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa

21.02.2020 Ćmielów. Sesja historyczna o Armii Krajowej. Przemawia Edmund Wójcik ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Żołnierzom Armii Krajowej związanym z Ćmielowem i jego okolicami, a także ważnym wojennym wydarzeniom poświęcona była piątkowa sesja historyczna w mieście porcelany. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji niedawnej rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Edmund Wójcik ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa przypomniał oddział Ćmielów „300”, który od 1939 roku do zakończenia wojny prowadził na tym terenie działalność zbrojną i zapisał w swojej historii szlak bojowy w ramach 2. Pułku Piechoty Legionów AK.

- 2. Pułk Piechoty Legionów AK uchronił Radoszyce pod Kielcami od pacyfikacji. Był to piękny i chwalebny epizod bitwy na Piotrowym Polu pod dowództwem porucznika Potoka, czy epizod ratowania angielskiego lotnika zestrzelonego w okolicach Ćmielowa - zaznaczył.

Jak dodaje, Ćmielów miał zasłużonych żołnierzy, ale najbardziej znani są bracia Jan i Piotr Pękalscy.

Edmund Wójcik ma nadzieję, że kolejne wydarzenia dotyczące AK w Ćmielowie spowodują poszerzenie wiedzy na temat ćmielowskiego podobwodu „300”. Jak mówi, na jego temat jest nadal mało informacji.

Jednym z prelegentów był Stanisław Hadyna, także członek stowarzyszenia. Opowiadał o swojej rodzinnej miejscowości - Woli Grójeckiej, w której doszło do tragedii oddziału AK pod dowództwem wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana” w lipcu 1944 roku. Jak mówi, warto przypominać tę historię, przekazywać ją młodszym pokoleniom.

- Przez lata powojenne albo się o tym nie mówiło, albo z wiadomych względów był to temat przemilczany. Temat jest też kontrowersyjny, jest wiele znaków zapytania, jak do tego tragicznego zdarzenia doszło - mówi Stanisław Hadyna.

W planach jest stworzenie monografii poświęconej Armii Krajowej w Ćmielowie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution