101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poszukiwacze skarbów w Sielpi. Znaleźli fragmenty broni

Data publikacji: 22.02.2020 16:24 / Data aktualizacji: 22.02.2020 18:34
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.02.2020. Sielpia. Poszukiwania belgijskich karabinów z okresu powstania styczniowego

22.02.2020. Sielpia. Poszukiwania belgijskich karabinów z okresu powstania styczniowego
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Podczas zasypywania dołów po archeologicznych penetracjach, pasjonaci znaleźli w Sielpi fragmenty poszukiwanej broni, są to dwie blachy kciukowe z monogramem pruskiego króla Fryderyka. Stowarzyszenie historyczne „Pasja” szukało w Sielpi belgijskich karabinów z czasów powstania styczniowego.

Jak informuje Radosław Nowek, prezes stowarzyszenia, znalezisko może wskazywać na to, że depozyt został już przez kogoś podjęty w przeszłości. Dodatkowo pruskie monogramy mogą sugerować, że oprócz karabinów belgijskich zakopano również pruską broń. Jeśli nawet nie ma szans na znalezienie karabinów, historycy przeszukają teren. Być może znajdą skarb, o którym nie pisały gazety.

Radosław Nowek informuje również, że udało się znaleźć kilka ciekawych artefaktów.

- Znaleźliśmy bogato zdobiony guzik kontuszowy z XVII wieku. Drugim ciekawym znaleziskiem jest pieczęć lub plomba z symbolem ryby, która po konserwacji będzie lepiej widoczna. Wykopaliśmy też kule muszkietowe - dodaje.

W poszukiwaniach uczestniczyło 60 osób. Radosław Nowek dodaje, że dokonano dwóch głębokich wykopów, w miejscach wytypowanych przez georadar podczas wcześniejszych poszukiwań.

- Największy dół ma wymiary 5 na 4 metry i głębokość około 1,7 metra. Podczas poprzednich poszukiwań georadar wskazywał, że na głębokości 2 metrów znajdziemy elementy metalowe. Okazało się, że trafiliśmy na rodzaj śmietnika, w którym drobne elementy metalowe generowały obiecujący, ale fałszywy sygnał - stwierdza prezes.

Elżbieta Brodzińska ze Stowarzyszenia historycznego „Pasja”, heraldyk, uważa, że teren poszukiwań, czyli miejsce, gdzie w XIX wieku funkcjonował zakład metalurgiczny, walcownia, to źródło wiedzy o życiu mieszkańców regionu w tamtym czasie.

- Jest to zakład, który dość długo pracował i to w czasie kiedy polska gospodarka się rozwijała, a więc jest to XIX wiek. Pozostałości po samej produkcji zakładu i po ludziach, którzy tutaj pracowali jest obietnicą ciekawych znalezisk- mówi historyk.

Pretekstem do wykopalisk był artykuł pt. „Rezultat poszukiwania broni powstańców zakopanej w Sielpi” napisany przez Józefa Sykulskiego w 1930 roku. Dowiadujemy się z niego, że w Sielpi znajduje się osiem pak sztucerów belgijskich zakopanych w 1864 roku. Wiadomo również, że w 1930 roku prowadzone były prace wykopaliskowe, ale nic nie odnaleziono.

Stowarzyszenie „Pasja” ma zgodę konserwatora zabytków na penetrację terenu Muzeum Zagłębia Staropolskiego do 2021 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution