101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Smaczne dania i piękne stroje. Gospodynie rywalizowały w przeglądzie kół

Data publikacji: 22.02.2020 18:27
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.02.2020. Końskie. I Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich

22.02.2020. Końskie. I Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

250 pań z 29 kół prezentowało swoje dania popisowe, muzykę ludową i stroje na I Powiatowym Przeglądzie Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich.

Zofia Młynarska z Mnina zaproponowała do degustacji swoje sery podpuszczkowe.

- Robimy sery z ziołami, czosnkiem, papryką z własnego ogródka, wysuszoną i zmieloną. Robimy czasem ricottę, ser, który się robi z serwatki i mleka - tłumaczy gospodyni.

Obecna na uroczystości poseł Agata Wojtyszek podkreślała, że konecki przegląd jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w regionie.

- Mam nadzieję, że za tym przykładem będą szli inni starostowie i będą takie koła w swoich powiatach prezentowali. To bardzo ważne dla tych pań, które jednoczą lokalne społeczności wokół swojej działalności - mówiła poseł.

Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości zapewniał, że kultura ludowa, to część naszego dziedzictwa, które kultywowane jest przez koła gospodyń wiejskich.

- Te panie kultywują piękną, polską tradycję. Przenoszą nasze kulturowe dziedzictwo, a bez wątpienia kultura ludowa to nasze narodowe dziedzictwo - przypomina prezes.

Wojewoda Zbigniew Koniusz, który jest patronem honorowym wydarzenia przypomina, że tradycja świętokrzyska jest wyjątkowa.

- Jesteśmy Polakami i przeciwieństwem tego, co próbuje nam się sprzedać, jako tanią reklamę, jakoby na Zachodzie było lepiej. W Świętokrzyskiem jest lepiej i w Polsce jest lepiej - podkreślał wojewoda.

Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej zapewniała, że koła gospodyń i tradycja ludowa są ponadczasowe i niezależne od opcji politycznych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution