101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Gospodynie z Chobrzan świętują 10-lecie stowarzyszenia

Data publikacji: 22.02.2020 20:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.02.2020. Chobrzany. 10 lat Koła Gospodyń Wiejskich

22.02.2020. Chobrzany. 10 lat Koła Gospodyń Wiejskich
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Koło Gospodyń Wiejskich w Chobrzanach w gminie Samborzec ma 10 lat. Z tej okazji panie zorganizowały uroczystości, które odbyły się w remizie strażackiej z udziałem licznych gości. Sala wypełniona była po brzegi.

Przewodnicząca koła Barbara Zielińska przedstawia jego działalność w minionej dekadzie. Przypomniała m.in. o sukcesach na konkursach kulinarnych. W 2014 roku KGW z Chobrzan wygrało konkurs Muzeum Okręgowego w Sandomierzu pn. „Nasze sandomierskie kulinaria regionalne” prezentując na nim gołąbki jarskie, a cztery lata wcześniej na Europejskim Święcie Jabłka w Obrazowie koło zajęło I miejsce za tort jabłkowy w konkursie na wypieki.

Alicja Chuchnowska, która od początku działa w KGW w Chobrzanach powiedziała, że stowarzyszenie na przestrzeni 10 lat zmieniło mentalność ludzi. Na początku nie brakowało głosów krytyki, a teraz jest coraz więcej członkiń, ostatnia zapisała się w piątek. KGW liczy teraz ponad 30 osób. Ściśle współpracuje z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Chobrzanach i innymi stowarzyszeniami w gminie.

Wójt Samborca Witold Surowiec powiedział, że Koła Gospodyń Wiejskich działające w gminie mają swoją specyfikę. Niektóre specjalizują się w rękodziele, inne w  występach artystycznych, a Koło z Chobrzan jest najlepsze w kulinariach. Dodał, że cieszy go rozwój stowarzyszeń, ponieważ to one ożywiają lokalne społeczności.

Wśród gości obchodów jubileuszowych byli także posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Marek Kwitek stwierdził, że cieszy go wzrost aktywności KGW, który zaobserwować można w ostatnich latach.

- Zmienia się oblicze wsi, w dużej mierze to kobiety kształtują tę aktywność i atmosferę. Aktywizują społeczność wiejską, prowadząc różne działania, nie tylko nawiązujące do tradycji, ale i nowoczesne formy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości na ten rok ponownie przeznaczył 40 mln zł na wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich, bo okazuje się, że te bodźce finansowe są ważne, przekłada się to później na działalność KGW - dodał parlamentarzysta.

Poseł Andrzej Kryj powiedział, że cieszy go udział w obchodach jubileuszowych, ponieważ w ten sposób chce wyrazić szacunek i podziw dla działalności KGW w Chobrzanach oraz innych stowarzyszeń.

- Nasze panie są kobietami aktywnymi i gospodarnymi, one czynią wiele dobra na rzecz lokalnych społeczności. To wokół KGW często koncentruje się życie w małych społecznościach - podkreślił poseł Kryj.

Po przemówieniach okolicznościowych wystąpił zespół „Zbrucz” z Ukrainy, a potem zespół „Gorzyczany”, czyli sąsiedzi jubilatów. Potem zaproszono wszystkich do stołów, które uginały się od dań i przekąsek przygotowanych przez członkinie KGW z Chobrzan.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution