101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rozliczenie PIT-u coraz bliżej. O czym trzeba pamiętać?

Data publikacji: 23.02.2020 09:30
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 24.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego rozpoczęli już rozliczać ubiegłoroczne zeznania podatkowe. Jak wynika z danych skarbówki, podatnicy chętnie korzystają z nowej usługi Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT”. To wstępnie przygotowane i wypełnione zeznania podatkowe dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej - informuje Anna Stępień, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

Osoby, które jeszcze nie skorzystały z usługi mogą wejść na stronę internetową: www.podatki.gov.pl i w wyznaczonych miejscach podać kilka danych.

- To pesel lub NIP i data urodzenia. Potrzebna jest także kwota przychodu z deklaracji za 2018 rok oraz jedna z kwot z przychodu za 2019 rok. Aby się uwierzytelnić potrzebna będzie także kwota nadpłaty lub kwota do zapłaty - wymienia rzecznik.

Wstępnie przygotowaną deklarację PIT podatnik może zweryfikować i zaakceptować bez zmian, może poprawić, np. zmienić Organizację Pożytku Publicznego, której chce przekazać 1 proc. podatku należnego. Może też uzupełnić o inne dane, np. odliczenia ulgi na Internet. Jeżeli podatnik nie zrobi nic, PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego.

Anna Stępień dodaje, że osoby, które muszą zapłacić jakąś kwotę na rzecz skarbówki, mogą skorzystać z mikrorachunku, czyli indywidualnego rachunku podatkowego.

- Urzędowe potwierdzenie można także wydrukować. Jest to dodatkowe potwierdzenie, że zostało złożone zeznanie podatkowe - mówi.     

Praktycznie wszystkie zeznania podatkowe za 2019 rok trzeba złożyć do 30 kwietnia 2020 roku. Jedyna różnica w terminie dotyczy PIT-28. W tym przypadku roczne zeznanie podatkowe należy złożyć od 15 lutego do 2 marca.

W każdym urzędzie skarbowym są dodatkowe stanowiska, gdzie osoby, które nie posiadają komputerów, mogą skorzystać z usługi „e-PIT”. Akcja podczas której pracownicy skarbówki pomogą rozliczyć się za ubiegły rok, odbędzie się 21 marca w trzech punktach: w galerii handlowej Korona w Kielcach, w galerii Hermes w Skarżysku-Kamiennej oraz w galerii Galardia w Starachowicach. Potrwa od 12.00 - 20.00.

W ubiegłym roku ponad 6 mln Polaków rozliczyło się za pomocą usługi „Twój e-PIT”. W skali naszego województwa było to ponad 192 tys. osób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution