101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kazimierz Gadkowski od lat naprawia akordeony

Data publikacji: 23.02.2020 12:04
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.02.2020. Jacentów. Kazimierz Gadkowski w swojej pracowni

22.02.2020. Jacentów. Kazimierz Gadkowski w swojej pracowni
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Kazimierz Gadkowski z Jacentowa w gminie Sadowie zajmuje się naprawą akordeonów, harmonii i harmonijek ustnych. To niszowe zajęcie. Fachu nauczył się przez przypadek. Swojego nauczyciela spotkał na stacji metra w Luksemburgu, który zaproponował pracę jako pomoc w swoim warsztacie.

22.02.2020. Jacentów. Akordeony w pracowni Kazimierza GadkowskiegoFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Kazimierz Gadkowski grał na akordeonie wcześniej, znał kompozytorów, ale nie znał tajników naprawy i konserwacji instrumentu. Nie przypuszczał, że z tego zajęcia będzie mógł wyżyć w swoim rodzinnym kraju, ale zamówień ma coraz więcej.

Podstawą w akordeonie, jest szczelność. Nieszczelny instrument zwyczajnie nie brzmi, mimo poruszania miechem. Instrument, regularnie używany, zadbany jest w stanie bez naprawy działać do 20 lat. Jak mówi Kazimierz Gadkowski, najwięcej pracy ma przy prozaicznych usterkach, które wymagają dokładności. Nastrojenie instrumentu, wymiana klap, uszczelnianie, spłycanie klawiatury, wymiana gąbek, które powodują, że klawiatura cichutko gra - mówi.

Przyznaje, że rzadko trafiają się do naprawy cenne instrumenty. Wspomina harmonię, która posiadała dwa małe mieszki pod stopy, które tłoczyły powietrze do instrumentu. Dzięki temu wynalazkowi muzyk nie musiał już rozciągać miecha. Instrument został wykonany przed wojną lub tuż po niej w niewielkim warszawskim zakładzie. Jak dodaje, to był fantastyczny dźwięk harmonii, którego nigdy wcześniej nie słyszał.

Pan Kazimierz naprawia akordeony przywożone z okolic, np. Bałtowa, Baćkowic, ale też z innych miejscowości świętokrzyskiego. Ze swoimi instrumentami przyjeżdżają także muzycy z Lipska, ale i z dalszych części Polski, np. Pomorza, Wielkopolski czy lubuskiego. Ceny naprawy uzależnione są także od tego, z jakich materiałów instrument został wykonany. Kazimierz Gadkowski dodaje że chętnie przyjmie ucznia, któremu mógłby przekazać swoją fachową wiedzę oraz doświadczenie.

22.02.2020. Jacentów. Kazimierz Gadkowski w swojej pracowniFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution