101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Stare dzwony ponownie będą bić

Data publikacji: 24.02.2020 13:09
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Sandomierz. W dzwonnicy dominikańskiego kościoła św. Jakuba ponownie zawisną i zabrzmią jedne z najstarszych dzwonów w Polsce. Na zdjęciu dzwon Jan z 1389 roku

Sandomierz. W dzwonnicy dominikańskiego kościoła św. Jakuba ponownie zawisną i zabrzmią jedne z najstarszych dzwonów w Polsce. Na zdjęciu: dzwon Jan z 1389 roku
Fot. Marcin Lisak /

Jedne z najstarszych dzwonów w Polsce ponownie zawisną i zabrzmią w dzwonnicy dominikańskiego kościoła św. Jakuba w Sandomierzu. Zarówno one jak i dzwonnica wymagają remontu, który zostanie wykonany za pieniądze pochodzące z budżetu miasta i powiatu. Radni powiatowi już w styczniu podjęli stosowną uchwałę o dotacji, a Rada Miasta zajmie się dofinansowaniem w najbliższą środę 26 lutego. W sumie od samorządów będzie to kwota ponad 40 tys zł.

Jeden z dzwonów pochodzi z 1314 roku. Nazywa się Petrus i jest prawdopodobnie najstarszym, datowanym dzwonem w Polsce. Drugi powstał  w 1389 roku, a trzeci znajdujący się w dzwonnicy dominikańskiej, w 1756 roku.

Jak powiedział ojciec Marcin Lisak, przeor klasztoru  dominikanów w Sandomierzu, dzwony  są w całkiem dobrym stanie. Jedynie  na najstarszym  jest ubytek w elemencie dekoracyjnym, który trzeba będzie ponownie przylutować i poddać konserwacji. Wszystkie należy oczyścić, wywoskować aby wydobyć ich piękno. W gorszym stanie jest dzwonnica, która została dobudowana do kościoła pod koniec XIII wieku.

- Trzeba odbudować wszystkie urządzenia służące do zawieszenia dzwonów tj. jarzma i belki.
Nie będą one używane zbyt często tylko na szczególne okazje, bo są to cenne zabytki - powiedział ojciec Marcin Lisak.

Zastępca burmistrza Sandomierza Paweł Niedźwiedź powiedział, że miasto chce wesprzeć klasztor w renowacji ponieważ dla Sandomierza będzie to dodatkowa atrakcja turystyczna. To będzie nasza wdzięczność za wkład dominikanów za rozwój turystyki w Sandomierzu - dodał wiceburmistrz.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik powiedział, że głównym motywem przemawiającym za tym aby pomóc w restauracji zabytków jest zbliżająca się 450 rocznica podpisania Zgody Sandomierskiej. Jest to dokument regulujący relacje między wyznaniami protestanckimi podpisany w 1570 roku w Kamienicy Oleśnickich, a sygnowali go bracia czescy, kalwini i luteranie. 18 i 19 kwietnia w Sandomierzu odbywać się będą uroczystości rocznicowe.

- Bardzo zależy nam na tym aby właśnie z tej okazji po raz pierwszy po długiej przerwie wybrzmiały swoją melodię dzwony z kościoła św. Jakuba. Będzie to podkreślenie rangi całego wydarzenia oraz prezent dla mieszkańców i turystów - dodał starosta Marcin Piwnik.

Dzwony  zostały zdemontowane  w 2016 roku po tym jak stwierdzono, że dalsza eksploatacja dzwonnicy nie jest możliwa ze względu na zły stan techniczny.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution