101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dzieci na wojnie ze smogiem

Data publikacji: 24.02.2020 14:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
24.02.2020. Kielce. Inauguracja akcji EMisja Zero Smogu w SP 25

24.02.2020. Kielce. Inauguracja akcji "(E)Misja Zero Smogu" w SP 25
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

(E)Misja Zero Smogu to projekt, którego celem jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w Kielcach. W akcję zaangażowali się naukowcy z obu kieleckich uczelni, straż miejska oraz władze Kielc.

Dziś w Szkole Podstawowej nr 25 na Ślichowicach nastąpiła oficjalna inauguracja programu. Uczniowie kieleckiej podstawówki już wiedzą dużo na temat segregacji śmieci i smogu, a będą wiedzieli jeszcze więcej.

- Chciałbym podkreślić, że smog jest problemem zwłaszcza w naszym kraju. Kiedyś wracałem z gór, gdzie było świeże powietrze i wysiadłem na stacji benzynowej. Smog był ogromny, od razu wiedziałem, że jestem w Polsce - opowiada Antek.

Jak informuje Jolanta Wojtasik, pedagog w Kielcach, szkoła na Ślichowicach regularnie prowadzi akcje edukacyjne na temat zagrożeń związanych na przykład z zanieczyszczeniami powietrza. Placówka współpracuje też ze Strażą Miejską. Dziś strażnicy prowadzili warsztaty dla uczniów.
Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc podkreśla, że miasto zarezerwowało ponad 2 mln zł na wymianę starych pieców, ale bez edukacji nie da się odpowiednio zadbać o środowisko.

- W tym programie jesteśmy wszyscy, całe miasto. To bardzo ważne, by te dzieci wiedziały, że powinny zwrócić uwagę dziadkom, którzy palą w piecach węglem czy innymi paliwami stałymi. Ważne by przypominać im, że ceną jest czyste powietrze.

W projekt zaangażował się profesor Marek Jóźwiak z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Naukowiec kieruje stacją monitorującą między innymi jakość powietrza. Jak twierdzi, smog jest szczególnie szkodliwy dla dzieci i osób starszych. Oprócz chorób układu oddechowego, pył zawieszony w powietrzu przyczynia się też do rozwoju raka.Profesor Jóźwiak będzie pokazywał młodym ludziom jak wygląda i działa mobilne laboratorium UJK badające jakość powietrza. W ramach projektu zaplanowano też cykl spotkań z mieszkańcami, konkursów oraz happeningów poświęconych ochronie środowiska.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution