101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Myśliwi szykują się na odstrzał dzików

Data publikacji: 25.02.2020 15:53
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. pixabay

Znakowanie każdego zabitego dzika i skrupulatne badania w kierunku ASF - myśliwi w regionie szykują się do odstrzału sanitarnego dzików.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody, do 30 kwietnia ma zostać zlikwidowanych 2000 osobników. Celem działania jest zmniejszenie populacji tych zwierząt. Zalecenia w całej Unii Europejskiej są takie, by na tysiąc hektarów występował 1 dzik.

Jarosław Mikołajczyk, przewodniczący Zarządu Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach informuje, że przed rozpoczęciem odstrzału, wszystkie koła łowieckie podpisują stosowne umowy z lekarzami weterynarii.

- Myśliwi otrzymują znaczniki, które wykorzystują do rejestrowania zabitych zwierząt i sporządzają dokumentację każdego przypadku. Podają miejsce pozyskania dzika, a także przekazują go do dalszej obserwacji. Jeśli dzik został odstrzelony w strefach, trafia do chłodni i jest badany w kierunku ASF. Jeśli zabito go w strefie wolnej, zostaje spożytkowany przez myśliwego - tłumaczy łowczy.

W województwie świętokrzyskim, najbardziej restrykcyjna - czerwona strefa obejmuje gminy: Ożarów i Tarłów w powiecie opatowskim.

W strefie żółtej, mniej restrykcyjnej, są powiaty sandomierski i ostrowiecki, gminy Mirzec i Brody w powiecie starachowickim, Skarżysko-Kościelne w powiecie skarżyskim oraz część powiatu opatowskiego (której nie włączono do czerwonej strefy). W ostatnich dniach utworzono strefę żółtą także w gminach Końskie, Stąporków i Gowarczów w powiecie koneckim.

Jarosław Mikołajczyk przyznaje, że najwięcej zwierząt zostanie zlikwidowanych w miejscach najbardziej zalesionych, bo tam też występuje ich najwięcej. Wymienia powiaty: kielecki, staszowski, skarżyski i konecki.

Odstrzał sanitarny dzików to działanie prewencyjne przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, na który w Polsce chorują głównie dziki. W województwie świętokrzyskim na razie nie stwierdzono wystąpienia wirusa.

W marcu ubiegłego roku myśliwi oszacowali, że w świętokrzyskich lasach jest około 3 tys. sztuk dzików . Dziś dane te mogą być zupełnie inne, bo populacja zwierząt nieustannie się rozrasta. Jedna locha jest w stanie być trzy razy w ciąży w ciągu roku. W jednym miocie locha rodzi nawet kilkanaście prosiąt. Co więcej, dziki to inteligentne zwierzęta, gdy czują zagrożenie, rozmnażają się intensywniej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution