101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejne miliony na cele społeczne

Data publikacji: 26.02.2020 13:43
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
26.02.2020 Kielce. Konferencja Edukacja zdrowie i sprawy społeczne Województwa Świętokrzyskiego 20142020.   Od lewej Katarzyna Kubicka  p.o. dyrektor departamentu Renata Janik  wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Artur Potaczała    p.o. zastępcy dyrektora departamentu.

26.02.2020 Kielce. Konferencja: Edukacja, zdrowie i sprawy społeczne Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Od lewej: Katarzyna Kubicka - p.o. dyrektor departamentu, Renata Janik - wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Artur Potaczała - p.o. zastępcy dyrektora departamentu.
Fot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

Na żłobki, przedszkola, tworzenie domów opieki medycznej, ale też ochronę zdrowia pracowników będzie można zdobyć pieniądze w 2020 roku, dzięki funduszom unijnym. W pierwszej połowie roku zostaną ogłoszone konkursy na działania społeczne, w których do pozyskania jest łącznie ponad 162 mln zł.

Pierwsze konkursy będą ogłoszone już w marcu. Wicemarszałek Renata Janik mówi, że będą one dotyczyły w zasadzie wszystkich mieszkańców regionu.

- Skorzystają dzieci, dla których będą powstawać żłobki, przedszkola, kluby dziecięce, ale zainwestujemy też w szkoły, szkolnictwo zawodowe, ale i dokształcanie dorosłych. Wesprzemy osoby pozostające poza rynkiem pracy poprzez pomoc psychologiczną, zawodową i społeczną – mówi wicemarszałek.

Na te działania przeznaczona będzie największa kwota – w sumie 77 milionów złotych. - Pomoc zostanie skierowana do osób wykluczonych społecznie, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej – informuje Katarzyna Kubicka, dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim. Podkreśla, że połowę funduszy będą mogły pozyskać samorządy, a drugą połowę organizacje pozarządowe i podmioty społeczne.

Efektem działań będzie organizacja między innymi szkoleń, staży, kursów czy terapii z psychologiem. Pomoc mogą uzyskać też wszyscy pracodawcy na profilaktykę chorób zawodowych. Mogą starać się między innymi o dodatkowe badania, rehabilitację, porady psychologa, czy doposażenie stanowisk pracy w ergonomiczne biurka i fotele. Wszystko po to, by przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu i zwiększyć komfort pracy.  

Artur Potaczała, wicedyrektor departamentu EFS przyznaje, że instytucja przygotowuje się już do nowej perspektywy unijnej. Mówi, że w kolejnych latach możemy spodziewać się funduszy na podobne działania, jakie były prowadzone dotychczas. Wiadomo, że co najmniej 25 proc. pieniędzy będzie przeznaczonych na usługi opiekuńcze i profilaktykę zdrowotną z uwagi na problemy demograficzne i starzejące się społeczeństwo.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution