101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Nowym Korczynie będą ratować zabytkowy budynek

Data publikacji: 26.02.2020 20:43
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
26.02.2020 Nowy Korczyn. Budynek organistówki położonej przy ul. Pocztowej

26.02.2020 Nowy Korczyn. Budynek organistówki położonej przy ul. Pocztowej
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Gruntowną modernizację przejdzie budynek organistówki znajdujący się przy ulicy Pocztowej w Nowym Korczynie. Obiekt pochodzi z lat 50. ubiegłego wieku. Wpisany jest także do rejestru zabytków.

To parterowy budynek o powierzchni około 120 metrów kwadratowych. Składa się z czterech izb, zaplecza sanitarnego, korytarza i kotłowni.

Jak informuje Piotr Strach, zastępca burmistrza Nowego Korczyna, odbywają się tu głównie próby Orkiestry Dętej im. Jana III Sobieskiego. Dodaje, że remont ma na celu przede wszystkim odnowienie mocno zaniedbanego budynku, ale i nadanie mu nowych funkcji kulturowych.

- Naszym celem jest odnowienie czynnego składu orkiestry. Liczymy na to, że poprzez remont budynku zachęcimy mieszkańców, dzieci, młodzież do udziału w zajęciach, aby kultywować ponad 300-letnią tradycję istnienia orkiestry, która jest ścisłe związana z naszym miastem - zaznacza.

Jak dodaje, remont dotyczy zarówno prac z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

26.02.2020 Nowy Korczyn. Budynek organistówki położonej przy ul. PocztowejFot. Marta Gajda / Radio Kielce

- Chodzi o remont elewacji wraz z ociepleniem ścian, odmalowanie pomieszczeń wewnątrz, docieplenie stropu, wykonanie chodnika od strony północnej oraz odnowienie terenu wokół budynku - dodaje.

Prace rozpoczną się z początkiem kwietnia tego roku. Inwestycja zostanie oddana latem. Modernizacja budynku przy ulicy Pocztowej to jeden z elementów rewitalizacji miasta.

Obecnie władze gminy przygotowują się m.in. do zadań związanych z zagospodarowaniem obszaru nad rzeką Nidą oraz zakupu wyposażenia na potrzeby instytucji kultury.

Gmina na ten cel otrzymała dofinansowanie unijne w kwocie ponad 4 mln zł. Koszt projektu to niespełna 6 mln zł.

Orkiestra Dęta im. Jana III Sobieskiego w Nowym Korczynie jest jedną z najstarszych w Polsce orkiestr dętych (1690 rok). Odgrywa znaczącą rolę w zakresie kultywowania tradycji i historii gminy. W swoich szeregach skupia mieszkańców, którzy przez swoje działania starają się promować kulturalny sposób spędzania wolnego czasu, pobudzać aktywność kulturalną społeczności lokalnej, a przez społeczną pracę na rzecz orkiestry przyczyniać się do budowania jej świetności. Utwory muzyki kościelnej, ludowej i patriotycznej wykonywane przez orkiestrę pokazują młodzieży wartości historyczne. Jej występy uświetniają uroczystości sakralne i gminne.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution