101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Autobusy wróciły do Końskich

Data publikacji: 06.03.2020 14:35
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
06.03.2020. Końskie. Autobusy komunikacji publicznej

06.03.2020. Końskie. Autobusy komunikacji publicznej
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Do Końskich wraca komunikacja publiczna. 7 minibusów przyjechało do Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego.

Pojazdy będą docierać do najdalej położonych miejscowości, które dotychczas były komunikacyjnie wykluczone. 

Mieszkańcy gminy Końskie z niecierpliwością czekali na nowe autobusy. Mogli zobaczyć 7 pojazdów, które w kolumnie prowadzonej przez policyjny radiowóz przejechały przez centrum miasta.

Autobusy pomieszczą 26 pasażerów, w tym 14 na miejscach siedzących. Wyposażone są w klimatyzację, elektroniczną informację, nagłośnienie i monitoring. Są także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie podkreśla, że przywrócenie komunikacji do oddalonych od centrum gminy miejscowości jest misją władzy publicznej. Prywatni przewoźnicy, nie widzący w takich przejazdach ekonomicznego uzasadnienia, omijali mniejsze ośrodki.

- Miejscowości wykluczone, fragmenty miasta, które były odcięte od transportu publicznego, zostaną objęte komunikacją. To misja i obowiązek władzy - podkreśla burmistrz.

Michał Wolański, specjalista w zakresie komunikacji zbiorowej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który opracował koncepcję komunikacji w Końskich i poszczególne trasy, przypomniał, że komunikacja publiczna rozwiąże problemy wielu mieszkańców.

- Widzieliśmy ludzi, którzy na spotkaniach o pracę pytani są, czy posiadają samochód. Ludzi bez samochodu nikt nie chciał zatrudniać. Widzieliśmy młodzież, która 15 minut wcześniej wychodziła z zajęć, żeby zdążyć na autobus i wrócić do domu - mówił.

Przedstawiciele miasta i gminy Końskie oficjalnie przekazali kluczyki do pojazdów firmie Darjan, która wygrała przetarg na organizację transportu. Przewoźnik może wykorzystywać minibusy jedynie do komunikacji publicznej. Wcześniej miasto wybudowało centrum przesiadkowe. 

W 2011 komunikacja publiczna przestała w Końskich funkcjonować. Jej uruchomienie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego tzw. Mobilności miejskiej. Wartość wszystkich zadań opiewa łącznie na kwotę 8,3 mln.

ROZKŁADY JAZDY NA TERENIE GMINY KOŃSKIE

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution