101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

150-letnia lipa umiera

Data publikacji: 06.03.2020 15:18
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Sandomierz. Ratowanie zabytkowej lipy

Sandomierz. Ratowanie zabytkowej lipy
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Licząca około 150 lat lipa rosnąca przy kościele św. Jakuba w Sandomierzu została zabezpieczana by nie stwarzała zagrożenia dla przechodniów. Drzewo jest pomnikiem przyrody.

Pod koniec ubiegłego roku zauważono, że od góry pień drzewa zaczął pękać.

- Z przeprowadzonej analizy dendrologicznej wynika, że drzewo umiera. Ma całkowicie spróchniały pień, ponadto zniszczone są korzenie - mówi Anita Łukawska miejski architekt zieleni.

Do zabezpieczenia lipy została zaangażowana firma  zajmująca się ratowaniem i pielęgnacją drzew.  Ścięto najbardziej spróchniałe fragmenty, które stwarzały największe zagrożenie. Ponadto założono metalową obręcz, która spięła pień z konarem który zaczął się odłamywać.

Przeor klasztoru dominikanów w Sandomierzu, ojciec Marcin Lisak, przypomniał, że przy świątyni  znajdują się dwie lipy o statusie pomnika przyrody. Według tradycji święty Jakub, na początku XIII wieku, na działce przeznaczonej pod budowę kościoła i klasztoru posadził lipy, ale w taki sposób, aby rosły one korzeniami do góry. W ten sposób św. Jacek chciał zyskać więcej miejsca na postawienie obiektów sakralnych.  

Ojciec Marcin Lisak dodał, że cały rząd lip rosnących przy kościele ma znaczenie symboliczne i kulturowe. Przypominają one związki tego miejsca ze świętym Jakuba. Przeor dodał, że jeśli ratowane drzewo ulegnie całkowitej degradacji to wówczas w to miejsce posadzone zostanie nowa lipa, tak jak to się odbywa od wieków w tym miejscu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution