101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyscy terytorialsi szkolą się pod okiem policjantów

Data publikacji: 07.03.2020 11:54
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.03.2020. Kielce. Szkolenie żołnierzy WOT z Policją

07.03.2020. Kielce. Szkolenie żołnierzy WOT z Policją
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zabezpieczenia miejsca wypadku, kierowania ruchem oraz organizacji poszukiwań uczyli się w sobotę żołnierze 101. batalionu lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsom w zdobywaniu tych umiejętności pomagali policjanci.

Jak poinformował podporucznik Rafał Gumienny ze 101. batalionu lekkiej piechoty WOT, szkolenia z funkcjonariuszami policji pozwolą żołnierzom być jeszcze bardziej wszechstronnymi.

- Są to pierwsze zajęcia prowadzone przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Dzięki nim żołnierze zdobędą wiedzę i doświadczenie niezbędne do skutecznej służby w przyszłości - zaznaczał podporucznik.

Zdaniem szeregowego Mateusza Kwiatka, tego typu zajęcia oprócz przekazywania wiedzy teoretycznej uczą także współpracy w grupie.

- W sytuacji kiedy żołnierz WOT znajdzie się w miejscu, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie innych osób, będzie mógł skutecznie udzielić pomocy unikając niepotrzebnego stresu i emocji - stwierdził.

Starsza szeregowa Agnieszka Sarna podkreślała, że współpraca żołnierzy WOT z przedstawicielami innych służb mundurowych zadała egzamin między innymi podczas ubiegłorocznych działań zapobiegających powodzi.

- Porozumienie i współpraca służb mundurowych daje możliwości wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Umiejętności jakie nabywamy podczas szkoleń rotacyjnych wykorzystujemy nie tylko na służbie, ale także w cywilu - wyjaśniała.

Współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej i Policji to efekt porozumienia jakie na początku lutego podpisał dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła z komendantem głównym policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem oraz Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzejem Bartkowiakiem. Porozumienia regulują współpracę WOT z Policją w obszarze działań ratowniczych i poszukiwawczych oraz wsparcie PSP przez Wojska Obrony Terytorialnej w działaniach kryzysowych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution