101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sztandar 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej ma swoje nowe, godne miejsce

Data publikacji: 08.03.2020 08:34
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.03.2020 Sandomierz. Przekazanie sztandaru 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej

08.03.2020 Sandomierz. Przekazanie sztandaru 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej
Fot. Ewelina Ura-Kamińska / Urząd Miasta w Sandomierzu

Został przekazany pod opiekę Urzędu Miasta w Sandomierzu i złożony w specjalnej gablocie, w jednym z odnowionych pomieszczeń na parterze zabytkowego ratusza.

Będzie tam sala tradycji, w której jednym z najważniejszych elementów jest sztandar 2. Pułku Piechoty Legionów AK. Uroczystego przekazania sztandaru dokonali żołnierze 102. Batalionu Lekkiej Piechoty Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej na czele z ppłk Arkadiuszem Nenutilem oraz przedstawiciele sandomierskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Sztandar ostatnio był przechowywany przez prezesa tej organizacji.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że umieszczenie sztandaru w sali ratuszowej wypełnia ustalenia z 2016 roku z przedstawicielami koła AK. Wcześniej nie mogło to nastąpić, ponieważ zabytkowy ratusz był w remoncie. Burmistrz dodał, że ten szczególny symbol polskiego wojska ma godną lokalizację. Potomkowie żołnierzy darzą sztandar ogromnym szacunkiem.

Janusz Jakubowski, prezes sandomierskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, powiedział, że wyjątkowa, nowa przestrzeń jaka została stworzona dla sztandaru, podkreśla wagę tego symbolu. Po otwarciu wyremontowanych pomieszczeń zabytkowego Ratusza sala będzie odwiedzana zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, tak więc sztandar żyć będzie w świadomości ludzi. Dodał, że sztandar 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej jest odnowiony, ma nowe drzewce i hafty. Był w złym stanie, dlatego należało poddać go renowacji.

Sztandar został ufundowany przez kombatantów 35 lat temu. Wykonano go na wzór sztandaru 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej z 1939 roku. Decyzję o jego wydaniu na uroczystości podejmuje wyłącznie urzędujący prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Na ten sztandar będą również składane przysięgi wojskowe żołnierzy 102. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution