101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Studio Polityczne: Polska przygotowana na koronawirusa?

Data publikacji: 08.03.2020 13:43
Autor: Ewa Golińska , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.03.2020. Radio Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu od lewej Marek Bogusławski  wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Małgorzata Marenin  Nowa Lewica Dawid Lewicki  partia KORWIN Edward Rzepka  szef sztabu wyborczego Małgorzaty KidawyBłońskiej

08.03.2020. Radio Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu (od lewej): Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Małgorzata Marenin - Nowa Lewica, Dawid Lewicki - partia KORWIN, Edward Rzepka - szef sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 dociera do kolejnych krajów. Na całym świecie potwierdzono już ponad 106 tys. przypadków zakażenia w 103 państwach. Czy Polska jest przygotowana na zagrożenie? Na ten temat dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Marek Bogusławski z Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia, powiedział, że rząd wprowadza rozwiązania systemowe, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Zaapelował do przedstawicieli wszystkich ugrupowań, by nie wykorzystywali zagrożenia do walki politycznej.

- Zdrowie i życie to nie barwy polityczne, to my sami i dlatego apeluję do polityków, ale też do dziennikarzy, żeby nie wykorzystywali tej sytuacji. Apeluję, byśmy połączyli siły i środki i zgodnie, razem walczyli z tą niebezpieczną chorobą- dodał wicemarszałek województwa.

Małgorzata Marenin stwierdziła, że projekt specustawy, dotyczący walki z koronawirusem został przygotowany w pośpiechu.

- Parlamentarzyści otrzymali nocą SMS-y z informacją, że będzie procedowana taka ustawa i to, niestety, jest kolejny spektakl zarządzania strachem przez partię rządzącą - powiedziała działaczka Nowej Lewicy.

Jak dodała rząd chce stworzyć pozory, że robi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo obywatelom, tymczasem ta ustawa ogranicza prawa obywatelskie, poprzez użycie wojska w sytuacji kryzysowej i obowiązkowe odosobnienie chorego.

Z tą wypowiedzią nie zgodził się Dawid Lewicki twierdząc, że Małgorzata Marenin powołuje się na opinię Moniki Płatek, która nie jest, według niego, autorytetem prawnym. Polityk partii KORWIN Konfederacja Wolność i Niepodległość stwierdził, że w Polsce nie ma obecnie znacznego zagrożenia koronawirusem, a strach przed chorobą wynika głównie z propagandy. Jak wyjaśnił, w tej chwili o wiele większe niebezpieczeństwo dla zdrowia Polaków stanowią nowotwory i choroby cywilizacyjne, o czym świadczą statystyki umieralności. Najlepiej, by wszyscy dbali o swoje samopoczucie i odporność, zachowali spokój i unikali sytuacji, w których można się zarazić- stwierdził Dawid Lewicki. 

Edward Rzepka z Platformy Obywatelskiej wyraził obawę, że sytuacja będzie coraz poważniejsza, ponieważ wzrost zachorowań w sąsiednich dla Polski krajach jest geometryczny.

- Możemy się obawiać, że lawinowy wzrost zakażeń w sąsiednich Niemczech, które są przecież krajem wysokorozwiniętym, może negatywnie odbić się na zdrowiu polskich obywateli - dodał.

Polityk, odnosząc się do specustawy, która wprowadza specjalne obostrzenia na wypadek epidemii stwierdził, że wszystkie kluby parlamentarne pokazały klasę, wyrażając poparcie dla projektu partii rządzącej i rozumiejąc powagę zagrożenia. Nie oznacza to jednak, że ustawa jest w całości dobra- zaznaczył.

- Tam się pojawiają głęboko sprzeczne z konstytucją zapisy. Ustawa zasadnicza precyzyjnie określa w rozdziale o stanach nadzwyczajnych, że mogą to być: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. To, co ogłasza ta specustawa nie jest żadnym z tych trzech stanów, a więc jest bytem pozakonstytucyjnym - dodał Edward Rzepka.

Najdłuższy okres, na jaki można wprowadzić stan nadzwyczajny, to jest 90 dni,  tymczasem ustawa wprowadza 180 dni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution