101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szpital w Starachowicach głównym miejscem dla chorych [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 12.03.2020 14:33 / Data aktualizacji: 12.03.2020 17:19
Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
12.03.2020. Kielce. Konferencja prasowa wojewody świętokrzyskiego. Na zdjęciu od lewej Marek Bogusławski  wicemarszałek województwa Zbigniew Koniusz  wojewoda świętokrzyski Andrzej Pruś  przewodniczący sejmiku

12.03.2020. Kielce. Konferencja prasowa wojewody świętokrzyskiego. Na zdjęciu (od lewej): Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podsumował dzisiejszą pracę służb, w związku z zagrożeniem koronawirusem. Wojewoda podkreśla, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego województwo świętokrzyskie otwiera podobnie jak w innych regionach jednoimienny szpital zakaźny, którym w przypadku naszego województwa staje się szpital w Starachowicach. Trafią do niego pacjenci ze stwierdzonym koronawirusem lub będący w grupie wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia choroby.

Wojewoda tłumaczył, że ta lecznica jest wieloprofilowa, dlatego może zapewnić właściwą opiekę pacjentom, którzy zachorują z powodu koronawirusa.

- Pamiętajmy, że pacjenci z koronawirusem to często ludzie z innymi schorzeniami, dlatego nie mogliśmy wybrać placówki wyłącznie o profilu zakaźnym - mówił.

Szpital ma być gotowy, a wiec pusty do poniedziałku. W tej chwili leczy się w nim 350 pacjentów. Przewieźć trzeba będzie około 150-200 osób. Chorzy będą systematycznie rozwożeni do innych placówek w regionie. Tymi działaniami zajmie się Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, a będzie koordynowane także przez Wydział Zarządzania Kryzysowego ŚUW i szpital w Starachowicach.

Wiadomo już, że oszczędzane będą ościenne szpitale - w Skarżysku i Ostrowcu, by mogli korzystać z nich mieszkańcy Starachowic i okolicznych gmin, natomiast pozostałe placówki w mniejszym bądź większym stopniu przyjmą pacjentów ze starachowickiego szpitala.

Wicemarszałek Marek Bogusławski obecny na konferencji podkreślił, że spotkał się z dyrektorami lecznic podległych marszałkowi, w tym między innymi Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, który pracuje w trybie podwyższonej gotowości. Dyrektorzy szpitali apelowali o uzupełnienie środków dezynfekujących, ale też zakup sprzętu, który pozwoli chronić pacjentów przed zarażeniem koronawirusem.

- Jesteśmy w trakcie zbierania wniosków z naszych placówek. One przerodzą się niebawem w konkretne możliwości finansowe. Jutro zarząd województwa zbierze się po to, by przygotować uchwałę sejmikową w tej sprawie - mówił.

Wojewoda przypominał, że w tej chwili pacjenci, u których podejrzewa się wystąpienie koronawirusa, są kierowani do szpitali zakaźnych w regionie, a więc do Kielc, Buska-Zdroju i Starachowic. W momencie pojawienia się większej fali zagrożonych mogą oni trafić do innych placówek w regionie, bo właściwie w każdej wydzielone są miejsca dla pacjentów z chorobami zakaźnymi. Ostatecznie – ci, u których koronawirus zostanie stwierdzony – trafią do Starachowic, by odizolować ich od społeczeństwa i leczyć w sposób profesjonalny.

Wojewoda podkreślał, że w tej chwili podejmowane działania w regionie są wyłącznie prewencyjne, nie mamy do czynienia z zachorowaniami.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution