101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Seniorom pomogą harcerze

Data publikacji: 15.03.2020 20:35
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Harcerze ruszają na pomoc seniorom. Inicjator akcji, czyli Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej chce, aby osoby starsze m.in. z regionu świętokrzyskiego pozostały w swoich mieszkaniach i nie chodziły w miejsca skupiające dużą liczbę ludzi. Wszystko w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.

Pogotowie Harcerzy i Harcerek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej działa w porozumieniu z regionalnymi sztabami kryzysowymi. Jak informuje Lidia Wierzbicka, koordynator projektu w województwie świętokrzyskim pierwszym zadaniem, przed którym stanęli wolontariusze jest przekazanie informacji, aby jak najwięcej osób pozostało w domu, żeby nie narazić się na zarażenie, a także jak zachowywać się w trudnych, jak obecnie, chwilach. Kolejnym etapem będzie sąsiedzka pomoc.

- Są wokół nas sąsiedzi, osoby samotne, które w przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa, nie będą mogły wychodzić z domu. Chodzi o to, żeby się nimi zainteresować. Może przez telefon, może zapukać i przez drzwi zapytać, czy nie potrzebują pomocy. Jakiejkolwiek. Może będzie trzeba zrobić zakupy, pójść do apteki, wyprowadzić psa. Oczywiście wszystko z zachowaniem procedur bezpieczeństwa - zaznacza.

Lidia Wierzbicka liczy na to, że dzięki projektowi uda się pomóc jak największej liczbie seniorów.

- Mamy sieci alarmowe, gdzie w jednej chwili możemy dotrzeć do prawie 20 tys. druhów na raz w całym kraju. Pomnóżmy to jeszcze przez kilku członków ich rodzin i mamy ogromną grupę - mówi.

Aby zgłosić sąsiada, który może potrzebować takiej pomocy, należy skontaktować się z koordynatorem danego województwa. Wykaz można znaleźć na stronie zhr.pl

Dotychczas w całej Polsce zgłosiło się ponad 750 osób chętnych do pomocy. Jak zaznacza Lidia Wierzbicka, są to pełnoletni instruktorzy i instruktorki. Większość jest przeszkolona medycznie. Dodaje, że cały czas poszukiwane są kolejne osoby do pomocy. Aby zgłosić się do pomocy należy skontaktować się z koordynatorem województwa. Żeby wstąpić do Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR, należy mieć ukończone 18 lat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution