101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W południe w kościołach w całej Polsce rozbrzmiały dzwony w związku z pandemią

Data publikacji: 25.03.2020 13:24 / Data aktualizacji: 25.03.2020 13:54
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
23.03.2020 Kielce. Katedra. Dzwonnica

23.03.2020 Kielce. Katedra. Dzwonnica
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W południe we wszystkich polskich kościołach zabrzmiały dzwony. Rozpoczęła się wspólna modlitwa w intencji ustania pandemii, a także za chorych, służby medyczne i zmarłych. Na prośbę papieża Franciszka zaapelował o to przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

W kościołach i katedrach w ograniczonym gronie modlili się biskupi oraz księża. Wszyscy wierni świeccy byli zachęcani do odmówienia modlitwy w swoich domach.

W bazylice katedralnej w Kielcach modlitwie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W rozmowie z Radiem Kielce przypomniał, że 25 marca Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i dlatego w tym dniu zwraca się o szczególną opiekę do Maryi.

- Tyle wrażliwości, co jest w Maryi, wyraża piękne zdanie z Kany Galilejskiej, które nie tylko zaprasza do kosztowania bardzo dobrego gatunku wina, ale do tego, by podążać za Jezusem. Maryja wtedy powiedziała – „Uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie”. Myślę, że dzisiejszy dzień jest piękną katechezą. Wszystkich drogich radiosłuchaczy, wiernych naszego miasta, regionu i diecezji powierzam opiece Maryi - powiedział biskup. 

Biskup Jan Piotrowski dodał także, że jesteśmy w wyjątkowej, trudnej sytuacji, ale warto pamiętać, że w czasie Wielkiego Postu wszystkim nadal potrzeba nawrócenia.

- Ono jest też potrzebne ludziom niecieszącym się łaską wiary - dodał biskup.

Od 1998 roku, 25 marca w Polsce jest obchodzony także jako Dzień Świętości Życia.

Dzwony, podobnie jak w całym kraju zabiły dziś w południe w kościołach diecezji sandomierskiej. W tym czasie, kapłani w łączności z papieżem Franciszkiem odmówili modlitwy za ustanie epidemii koronawirusa.

W kaplicy w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu modlił się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, z kilkoma najbliższymi współpracownikami.

25.03.2020. Biskup sandomierski, Krzysztof NitkiewiczFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Hierarcha podkreśla, że dzwony w symbolice chrześcijańskiej mają wielkie znaczenie. Wyrażają np. radość zmartwychwstania, opłakują zmarłych, są wyrazem tego co dzieje się wokół nas.

- Ten dzwon mówi, że pamiętamy i jesteśmy razem. Dźwięk dzwonów to nasza modlitwa - stwierdził biskup sandomierski.

Hierarcha modlił się też zgodnie z prośbą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution