101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ceremonie pogrzebowe ograniczone tylko do cmentarza

Data publikacji: 26.03.2020 13:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W związku z epidemią koronawirusa, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wydał zarządzenie dotyczące organizacji pogrzebów. Ceremonie zostały ograniczone wyłącznie do cmentarza, czyli złożenia ciała w grobie. Jeśli okoliczności na to pozwalają, można poprzedzić je procesją od bramy cmentarnej do miejsca pochówku.

Biskup sandmierski przypomniał, że w związku z rządowymi zarządzeniami, w pogrzebie nie może brać udział więcej niż pięcioro żałobników. Rodzina zmarłego może ustalić datę mszy świętej żałobnej, w której również nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, nie licząc osób koniecznych do posługi liturgicznej. Obecna sytuacja wyklucza też możliwość gromadzenia się na tradycyjnych modlitwach za zmarłych w kościołach, kaplicach i domach.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieję, że wierni podejdą ze zrozumieniem do tego zarządzenia. Podkreślił, że najważniejsze jest ludzkie życie, które trzeba chronić. Teraz najlepszym sposobem na to jest unikanie większych zgromadzeń.

Decyzja ordynariusza była poprzedzona konsultacjami ze wszystkimi księżmi dziekanami w diecezji sandomierskiej. Zdecydowana większość z nich opowiedziała się za wprowadzeniem ograniczeń. Zarządzenie biskupa sandomierskiego obowiązywać będzie do odwołania. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution