101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Banki pomagają kredytobiorcom

Data publikacji: 26.03.2020 13:48
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. NBP

Spłaty rat kredytów zawieszane. Kolejne banki decydują się na wprowadzanie tak zwanych wakacji kredytowych i umożliwienie klientom indywidualnym, a także firmom spłatę w dłuższym terminie bez konsekwencji.

- W naszym banku klient może wybrać, czy chce odroczyć płatność rat kapitałowych, czy kapitałowo-odsetkowych - mówi Wojciech Werochowski, dyrektor departamentu produktów kredytowych klienta indywidualnego w Banku Pekao S.A.

Oznacza to, że klient może całkowicie odroczyć płatność, bądź opłacać wyłącznie odsetki, czyli finalnie niższą ratę. W przypadku kredytu hipotecznego obowiązuje odroczenie płatności kapitałowo-odsetkowej, co pozwala wzmocnić czasowo domowy budżet. Kredyt może być odroczony do 3 miesięcy. Odsetki w zależności od wybranej opcji są doliczane do kolejnych rat, bądź czas ich spłaty jest odpowiednio wydłużony. Dyrektor zaznacza, że wszystkie formalności można załatwić zdalnie.

- Klient może zalogować się do bankowości elektronicznej, wysłać do banku odpowiedni formularz i w zasadzie to wszystko. Nie wymagamy podpisania aneksu, ani osobistej wizyty w oddziale. Nie pobieramy też za tę usługę żadnych opłat - mówi Wojciech Werochowski.

Jeżeli klient wcześniej nie notował opóźnień w spłacie kredytu, odroczenie zostanie mu przyznane w momencie złożenia wniosku. Dyspozycja powinna być wydana przez bank w ciągu 14 dni.

Podobne udogodnienia wprowadzają też inne banki. Bank PKO BP informuje, że można skorzystać z zawieszenia płatności do 3 rat kredytu lub pożyczki. Odbywa się to różnie w zależności od tego, czy chcemy zawiesić kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Wnioski trzeba składać najpóźniej 3 dni robocze przed najbliższym terminem spłaty raty.

BOŚ uruchomił „pakiet pomocowy dla kredytobiorców”, czyli uproszczony tryb rozpatrywania wniosków od klientów detalicznych i korporacyjnych o odroczenie spłaty rat kapitałowych na okres trzech miesięcy, bez zmiany terminu obowiązywania umowy. Klienci mają możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Call Center lub osobiście - w placówce banku. Wniosek powinien być złożony na co najmniej 4 dni robocze przed dniem płatności raty.

Alior Bank wprowadził czasowe odroczenie spłaty rat kredytów dla klientów, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, czyli w znaczący sposób dotknęła ich pandemia COVID-19. Na stronie banku udostępniono formularz kontaktowy dla klientów potrzebujących tego rozwiązania. Z czasowego odroczenia spłaty rat kredytowych w Alior Banku mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Propozycja to zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na 3 miesiące lub zawieszenie spłaty rat kapitałowych na 6 miesięcy. Przyznanie czasowego odroczenia spłaty rat kredytowych jest równoznaczne z wydłużeniem okresu kredytowania na ten sam okres.

Bank Santander dla małych i średnich firm wprowadził możliwość wnioskowania o karencję w spłacie kapitału kredytów ratalnych na 3 lub 6 miesięcy - do wyboru przez klienta. Zawieszony kapitał zostanie rozłożony proporcjonalnie na pozostały okres kredytowania, przy czym ostateczny termin spłaty kredytu nie zmieni się. W okresie karencji klient płaci tylko raty odsetkowe. Wnioski można składać przez telefon, wkrótce będzie to też możliwe w bankowości internetowej. Jeśli chodzi o klientów indywidualnych - przyjmowane są zgłoszenia klientów o odroczenie spłaty raty kapitałowej kredytów gotówkowych i hipotecznych. W najbliższych dniach klientom zostanie udostępnione pełne rozwiązanie umożliwiające odroczenie spłaty raty kapitałowej na okres 3 lub 6 miesięcy.

mBank umożliwił wszystkim klientom indywidualnym oraz małym i średnim przedsiębiorcom odłożenie spłaty raty kapitałowej do pół roku. Dotyczy to wszystkich kredytów spłacanych w ratach.

Udogodnienia dotyczą też obsługi kart płatniczych. Większość banków wprowadziła możliwość płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN do 100 zł. Do tej pory było to 50 zł. Usługa ta jest uruchamiana automatycznie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution