101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Finał konkursów przedmiotowych. Najlepsi wybiorą dla siebie liceum lub technikum

Data publikacji: 26.03.2020 17:14
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kazimierz Mądzik  świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

202 uczniów szkoły podstawowej będzie mogło wybrać dowolne liceum lub technikum, w którym chce się dalej uczyć. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty podsumowało właśnie finał konkursów przedmiotowych. W sumie przedmiotów do wyboru było 12, jednak jak mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, liczba laureatów w poszczególnych konkursach znacząco się różni.

- Liczbę laureatów mamy ściśle ustaloną i niezależną od liczby uczestników, choć popularność danego przedmiotu w poprzednich latach też ma wpływ na ostateczną liczbę zwycięzców. Przykładowo język francuski czy język rosyjski zawsze mają najmniej chętnych i tam też jest najmniej laureatów - wyjaśnia Kazimierz Mądzik.

Premiowane są przedmioty ścisłe, gdzie liczba laureatów jest wyższa niż wynikałoby to z popularności konkursów.

W sumie w naszym województwie w konkursach przedmiotowych wzięło udział prawie 13,5 tys. uczniów. Najwięcej, bo aż 2718 młodych ludzi sprawdzało swoją znajomość języka angielskiego. 19 z nich zostało laureatami. Najwięcej, bo aż 39 laureatów było z matematyki. Natomiast w konkursie z tego przedmiotu uczestniczyło 2699 uczniów. Ciekawie wyglądał konkurs z fizyki, w którym rywalizowało 536 młodych ludzi, a laureatów jest aż 21.

Statystycznie najłatwiej było zostać laureatem z języka francuskiego, do którego przystąpiło tylko 15 uczniów z regionu, a na liście zwycięzców znalazły się 3 osoby.

Kazimierz Mądzik informuje, że z powodu epidemii wywołanej koronawirusem w tym roku trzeba było zmienić plany na oficjalne podsumowanie konkursów. Nie będzie uroczystej gali. Zamiast tego kuratorium wywiesi na swojej stronie internetowej listę laureatów i roześle do szkół potwierdzające to zaświadczenia.

Jak dodaje Kazimierz Mądzik, warto brać udział w konkursach przedmiotowych, bo ich laureat otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną. Laureaci w pierwszej kolejności dostają się też do szkoły średniej.

 

KONKURSY PRZEDMIOTOWE 2019/2020 – STATYSTYKI

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution