101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejne gminy tworzą zakłady utylizujące odpady

Data publikacji: 21.02.2013 10:50
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kolejne świętokrzyskie gminy zakładają spółki, które będą startować w przetargach na wywóz odpadów komunalnych. Wszystko po to, by zmniejszyć koszty związane z utylizacją. Jako pierwszy, na taki krok zdecydował się Ożarów, teraz podobnie chcą postąpić samorządy, tworzące Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki.

Ustawa o gospodarowaniu odpadami, która zacznie obowiązywać w lipcu, nakłada na gminy obowiązek wyłonienia w przetargu, firm które będą zajmowały się odbiorem śmieci od mieszkańców i dowożeniem ich na wysypiska. Samorządowcy ze Związku Dorzecza Koprzywianki twierdzą, że taki zapis ogranicza ich prawa. Wójt Iwanisk Marek Staniek dodaje, że system odbioru odpadów, który od kilku lat funkcjonował w 17 gminach świetnie się sprawdzał, a nowa ustawa go zniszczy.

Zgodnie z nowymi przepisami, w przetargu nie mogą uczestniczyć zakłady budżetowe, a jedynie spółki prawa handlowego. Związek gmin postanowił więc stworzyć własną spółkę. Leszek Wołowiec, z zarządu organizacji wyjaśnia, że nowa firma zostanie wyposażona w sprzęt, którym w tej chwili dysponuje zakład unieszkodliwiający odpady.

Samorządy liczą, że miejscowe firmy będą woziły śmieci taniej, niż krajowi potentaci. Burmistrz Ożarowa- Marcin Majcher jest wręcz przekonany że dzięki takiemu rozwiązaniu powstaną  dodatkowe miejsca pracy.

Teresa Czajkowska

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution