101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielecka Karczówka- szczególne dla miasta miejsce, ma swój sztandar

Data publikacji: 18.12.2011 23:44
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielecka Karczówka jako miejsce szczególne otrzymała sztandar, ufundowany przez 12 kieleckich rodzin. Rektor wspólnoty Pallotynów z miejscowego klasztoru- ksiądz Jan Oleszko poświęcił chorągiew, wyhaftowaną przez bernardynki ze Świętej Katarzyny.

Inicjatorem ufundowania sztandaru był prezes Stowarzyszenia „Genius Loci Karczówka” i Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach- Stanisław Szrek. Dzięki współpracy z księdzem Janem Oleszko, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków- Januszem Cedro i heraldykiem- doktorem Jerzym Michtą opracowano wzór chorągwi. Jej wykonanie sfinansowało 12 rodzin związanych z Karczówką.

Zarówno Stanisław Szrek, jak i ksiądz Jan Oleszko podkreślają, że sztandar nie jest, ani kościelny, ani stowarzyszenia. To znak miejsca, które pełni religijną i społeczną funkcję.

Ksiądz Jan Oleszko jest przekonany, że sztandar będzie jednoczył kielczan, zarówno podczas uroczystości religijnych, jak i regionalnych. Kapłan podkreśla, że chorągiew opowiada o historii, emocjach i ludziach związanych z tym miejscem.

Na awersie sztandaru umieszczono dwa siedemnastowieczne herby biskupie- fundatorów klasztoru. Na rewersie znalazły się insygnia górnicze oraz herby województwa świętokrzyskiego, Kielc oraz zakonów bernardyńskiego i pallotynów.

Ryszard Koziej

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution