101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niebezpieczne wyrobisko w Piasecznie zostanie zrekultywowane

Data publikacji: 04.03.2013 15:50
Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz zapewnia, że wyrobisko po kopalni siarki w Piasecznie w województwie świętokrzyskim zostanie zrekultywowane. Zajmie się tym tarnobrzeski samorząd, który od kilku miesięcy jest właścicielem Kopani Siarki "Machów" w skład której wchodzi "Piaseczno". Pieniądze na ten cel pochodzić będą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Prace, polegające m.in. na zabezpieczeniu linii brzegowej zbiornika przed osuwaniem się zostaną zakończone w połowie 2015 roku. Wtedy trzeba będzie podjąć decyzję, co dalej z wyrobiskiem - powiedział prezydent Tarnobrzega. Miasto nie zamierza bowiem prowadzić zakrojonej na szeroką skalę rekultywacji terenu wokół zbiornika, a jest ona konieczna ze względu na jego specyfikę. Poziom wody cały czas wzrasta. Aby nie doszło do zalania okolicy woda jest wypompowywana do Wisły. W przeciwnym razie podtopione zostałoby około tysiąca hektarów gruntów w gminach Łoniów i Koprzywnica, a na ponad 5 tysiącach znacznie zmieniłaby się wilgotność gleby.

Aby temu zapobiec należałoby zbudować system melioracyjny oraz 5 przepompowni. Starosta sandomierski Stanisław Masternak powiedział, że czynione są starania, aby prace w Piasecznie zostały uwzględnione w Programie Ochrony przed Powodzią Górnej Wisły. W przyszłości wyrobisko mogłoby pełnić funkcje rekreacyjne.

Grażyna Szlęzak-Wójcik

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution