101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielczanie upamiętnili 67 rocznicę pogromu

Data publikacji: 04.07.2013 21:01
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
67 rocznica pogromu kieleckiego  kwiaty przed menorą

67 rocznica pogromu kieleckiego - kwiaty przed menorą
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Rocznicę wydarzeń z 1946 roku rozpoczęła w czwartek debata w Muzeum Dialogu Kultur z udziałem naukowców z Polski i Izraela. Uczestniczyli w niej m.in. historycy z Uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Wrocławskiego.

W Urzędzie Miasta w Kielcach odbyła się uroczystość nadania Mariannie i Józefowi Walczyńskim tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Nieżyjący już mieszkańcy Piekoszowa uratowali podczas wojny pięcioro Żydów.

Józef i Marianna Walczyńscy

Manny Bekier dopiero po śmierci swojego ojca - Judki Bekiermana dowiedział się z dokumentów, kto uratował mu życie podczas Holokaustu. Przez 20 lat szukał rodziny Walczyńskich, potem w ciągu roku udało się załatwić wszystkie formalności w Instytucie Yad Vaschem. Odbierający medal Syn państwa Walczyńskich - Edward wspominał, że po raz pierwszy Judka Bekierman, mieszkający w Stanach Zjednoczonych skontaktował się z jego rodzicami w latach 60. ubiegłego wieku, pisał do nich listy. Po jego śmierci kontakt się urwał, ale w ubiegłym roku nadeszła wiadomość z Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu w Jerozolimie. 

Józef Walczyński i uratowani przez niego Żydzi

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata wręczył potomkom Marianny i Józefa Walczyńskich ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav Ner. Jak powiedział - to dobrze, że można uhonorować osoby tak odważne, które, nie bacząc na groźbę utraty własnego życia ratowały innych. Dobrze również, że dzisiaj Polacy i Żydzi idą razem w marszu pamięci i wspólnie oddają hołd ofiarom Holokaustu.

Po uroczystościach w ratuszu sprzed pomnika Menora wyruszył Marsz Pamięci i Pojednania. Jego uczestnicy przeszli przed budynek dawnej synagogi, gdzie znajdują się tabliczki z nazwiskami osób z naszego regionu, uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Potem marsz dotarł do kamienicy przy ulicy Planty 7, w której w 1946 roku doszło do pogromu. Odczytane tam zostały nazwiska zamordowanych.

Ostatnim miejscem obchodów był cmentarz żydowski, na którym pochowane są ofiary pogromu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution