101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Cztery wieże zamku w Chęcinach

Data publikacji: 23.07.2013 12:14
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Zamek w Chęcinach ma nie trzy, ale cztery wieże. Podczas prac, związanych z częściową odbudową i zabezpieczeniem jego ruin, archeolodzy odnaleźli ślady kolejnej wieży na zamku górnym - powiedział na naszej antenie archeolog Waldemar Gliński.

Wieża miała około 8 metrów średnicy i mury o grubości ponad metra. Zdaniem Waldemara Glińskiego - są to ślady pierwotnej zabudowy, której fundatorem był król Czech i Polski Wacław II. Podobne konstrukcje odkryto na zamkach, powstałych w Czorsztynie i Myślenicach na przełomie XIII i XIV wieku. Były to budowle obronne, których głównym elementem była okrągła, obwarowana wieża.

Zamek w Chęcinach był wielokrotnie przebudowywany. Za czasów Kazimierza Wielkiego powstały kolejne wieże, a tę pierwotną rozebrano. Warownia została zniszczona i spalona podczas potopu szwedzkiego, a kamienie posłużyły okolicznym mieszkańcom jako materiał budowlany.  

Rewitalizacja zamku i przyległych terenów będzie kosztować prawie 6 milionów 600 tysięcy złotych.  Wymienione zostanie oświetlenie, ojawią się również stylowe ławeczki i figury. Na zamku staną m. in. stylizowane na czasy średniowieczne stragany pokryte strzechą, w których będą sprzedawane pamiątki. Powstanie także kilka punktów obserwacyjnych. Ponadto powiększony będzie parking  u podnóża zamku. Obok wybudowane zostaną: punkt obsługi ruchu turystycznego oraz kawiarnia.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution