101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Urzędy skarbowe egzekwują należności za niezapłacony abonament RTV

Data publikacji: 28.08.2013 13:59
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Studio TVP Kielce
Fot. Robert Felczak/Radio Kielce /

Urzędy skarbowe próbują wyegzekwować od ponad 13 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego należności związane z niepłaceniem abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Do tej pory zaległości wyegzekwowano w 106 przypadkach. Długi nalicza się z pięciu lat. Przeważnie jest to kwota od tysiąca dwustu do tysiąca pięciuset złotych – wyjaśnia rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach Maria Bojczuk. Aby ściągnąć pieniądze od dłużnika, urząd skarbowy może przejąć jego pensję, emeryturę, rentę, konto bankowe, albo komputer czy telewizor.

Do kontroli płacenia abonamentu są uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej. Jeśli w domu jest zarejestrowany odbiornik rtv, za który właściciel nie płaci abonamentu, odnotowują to, a Poczta wysyła wezwanie do zapłaty. Wtedy jest  szansa, aby wytłumaczyć się z zaległości – mówi Maria Bojczuk. Dodaje, że jeśli poczta przekaże sprawę do urzędu skarbowego, to takiej szansy już nie ma i trzeba zapłacić karę z odsetkami.

Zwolnione z abonamentu są osoby po 75. roku życia, inwalidzi I grupy oraz osoby po 60. roku życia, których emerytura nie przekracza 50% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia.  Odbiornik radiowy i telewizyjny trzeba zarejestrować w urzędzie pocztowym w ciągu 14 dni od zakupu. Miesięczna opłata za abonament radiowy wynosi  5 złotych 65 groszy, a za radiowo-telewizyjny – 18 złotych 65 groszy. Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika wynosi trzydziestokrotność tych kwot.

Marlena Płaska

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution