101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Zawody Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie

Data publikacji: 31.08.2013 19:00
Autor: Renata Morąg / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Zawody w ratownictwie na zalewie Chańcza
Fot. Renata Morąg / Radio Kielce

Drużyna ze Starachowic reprezentująca WOPR wygrała 12 Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie, które odbyły się na zalewie w Chańczy koło Rakowa. W zmaganiach wzięło udział 244 zawodników. To 61 drużyn głównie z regionu świętokrzyskiego. Drugie miejsce zajęła drużyna OSP z Brzezia a trzecie - również OSP z Kowali.

Doskonalenie umiejętności w ratowaniu życia ludzkiego na wodzie - to najważniejszy cel tych zawodów, przypomniała wojewoda świętokrzyski, Bożentyna Pałka-Koruba, organizator mistrzostw. To niezbędne, tym bardziej, że zachowanie wielu osób nad wodą jest coraz bardziej niefrasobliwe. Świadczą o tym ostanie statystyki utonięć. Zdaniem wojewody za mało jest ostrzeżeń. Brakuje też profesjonalnie wyszkolonych ratowników, a te zawody dopingują do ciągłego podnoszenia kwalifikacji i zdrowej rywalizacji. 

Każda z drużyn miała do wykonania 6 konkurencji. To m.in. wyścig na łodziach motorowych, na pontonach z pagajami czy reanimacja na fantomie. W mistrzostwach uczestniczyło 19 drużyn Państwowej Straży Pożarnej oraz 31 - strażaków ochotników. Była też jedna ekipa policyjna i 10 reprezentujących WOPR oraz kryte pływalnie. Njastarszy uczestnik miał 65 lat a najmłodszy - 13. Zawody zdominowali głównie mężczyźni, ale były także 3 drużyny kobiece. Wśród nich dziewczyny z OSP w Chrobrzu, które przyjeżdżają na mistrzostwa od 7 lat. To dla nich szansa zdobycia nowych umiejętności, doświadczenia oraz dobra zabawa.

Jak ocenił Wacław Mozer prezes WOPR przygotowanie zawodników jest coraz lepsze. Trenują bowiem przez cały rok, szczególnie w sezonie letnim podczas pracy na kapieliskach. 

Mistrzostwa co roku organizowane są przez Wojewodę Świętokrzyskiego we współpracy z PCK, WOPR i Państwową Strażą Pożarną.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution