101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Świętokrzyscy kombatanci spotkali się w Kielcach

Data publikacji: 03.09.2013 15:48
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wojewódzkie obchody „Dnia Weterana” w WDK
Fot. Paweł Klepka / Radio Kielce

Kombatanci z całego regionu spotkali się Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wydarzenie to było okazją do porozmawiania o problemach stowarzyszeń i organizacji.

Ich działalność jest w pewnym sensie opiekuńcza, wyjaśnia prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej- Zdzisław Dobrut. Zrzeszenia zajmują się osobami, które wymagają pomocy w uporaniu się z najprostszymi sprawami, chociażby załatwieniem wózków inwalidzkich, czy okularów. Ich potrzeby rozumiane są przez władze samorządowe- przyznaje Zdzisław Dobrut. Podkreśla że kombatanci pełnią rolę kustoszów pamięci o etosie walki o wolność ojczyzny i w tej dziedzinie starają się edukować społeczeństwo. 12 lat temu organizacja liczyła 40 tysięcy członków, dziś zrzesza niespełna 9 tysięcy osób.

Przewodnicząca koła Batalionów Chłopskich w Opatowie- 94 letnia Irena Szczepańska, z wykształcenia jest nauczycielką i często uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą w szkołach. Opowiada m.in. o tajnym nauczaniu. Kiedyś młody chłopiec zapytał ją, czy to wszystko o czym opowiada wydarzyło się naprawdę. Jak dodaje to dzisiejsze czasy sprawiły że zapominamy o ważnych rzeczach. Jest jednak przekonana, że gdyby ktoś napadł na nasz kraj wszyscy stanęli by w jego obronie.

Od 1995 rokuna mocy uchwały Zarządu Województwa, jako organ doradczy Wojewody Świętokrzyskiego działa Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution