101,4 MHz

90,4 MHz Kielce
100,0 MHz WłoszczowaReklama

Jaka upadłość KKSM? (aktualizacja)

Data publikacji: 27.01.2014 13:55
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Autor: Robert Felczak / Radio Kielce

Minister skarbu państwa wystosował list do kieleckiego sądu w sprawie postępowania upadłościowego Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. Zwrócił się w nim z apelem o podtrzymanie upadłości układowej.

To reakcja na wniosek, który wpłynął do sędziego – komisarza w sprawie rozważenia możliwości wprowadzenia upadłości likwidacyjnej w KKSM – powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł PO Marzena Okła-Drewnowicz. Minister Włodzimierz Karpiński napisał min.  że postawienie spółki w stan upadłości likwidacyjnej przyczyni się do znaczącego wzrostu bezrobocia w regionie.

Ministerstwo Skarbu posiada wciąż 0,2 procent udziałów w sprywatyzowanym przedsiębiorstwie. Pozostała część akcji należy do Dolnośląskich Surowców Skalnych i załogi. Na skutek problemów z budową autostrady A2 zarówno DSS, jak i KKSM postawione zostały w stan upadłości.

Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała również, że dobiegają końca prace nad nowelizacją ustawy umożliwiającej wypłacenie KKSM odszkodowania za straty powstałe przy budowie autostrady. Projekt rządowy konsultowany jest jeszcze w Ministerstwie Infrastruktury i Transportu, natomiast  29 stycznia odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji przygotowanej przez Senat. KKSM liczy na odzyskanie kwoty 65 milionów złotych. Zadłużenie przedsiębiorstwa zatrudniającego 315 pracowników szacowane jest na ponad 100 milionów złotych.

Lider Solidarnej Polski były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił do prokuratora generalnego o specjalny nadzór nad śledztwem dotyczącym potencjalnych nieprawidłowości przy prywatyzacji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych.

W opinii eurodeputowanego ministrowie skarbu i transportu w rządzie Platformy Obywatelskiej wiedzieli, że współwłaściciel firmy Dolnośląskie Surowce Skalne Jan Łuczak doprowadził do upadłości kilka przejętych przez siebie przedsiębiorstw, a mimo to zgodzili się na sprzedaż mu KKSM.

„Jestem przekonany, że jeżeli tylko prokuratura będzie rzetelnie prowadzić postępowanie w tej sprawie,  zarzuty usłyszy kilku prominentnych polityków” – powiedział przebywający w Kielcach Zbigniew Ziobro.

Lider Solidarnej Polski zapowiedział złożenie w Sejmie wniosku o powołanie komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić nieprawidłowości przy budowie autostrad.

To kłopoty z realizacją A2 doprowadziły do upadłości zarówno Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych jak i Dolnośląskie Surowce Skalne.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis

Telefony antenowe

Zadzwoń do nas!

Posłuchaj Online

Informator Kąpieliskowy

  • Warunki
    Nazwa kąpieliska

Legenda - warunki kąpielisk

Bardzo dobre Dobre Dostateczne Dopuszczające Słabe Zamknięte

Reklama

Projekt praca

Tutaj praca czeka na Ciebie.

Sprawdź najnowsze oferty pracy

Czytaj więcej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2013 / Realizacja: ZetoKielce