101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kielce mają zdolnych gimnazjalistów

Data publikacji: 04.04.2014 15:29
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kuratorium Oświaty w Kielcach przedstawiło wyniki konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Co trzeci zdolny gimnazjalista uczy się w Kielcach. Tak można podsumować wyniki konkursów przedmiotowych dla uczniów. Ich oficjalne wyniki przedstawiło świętokrzyskie kuratorium oświaty. W konkursach rywalizowali przedstawiciele wszystkich 207 gimnazjów z województwa. Po trzech etapach wyłoniono 259 laureatów, 95 z nich uczy się w Kielcach.

Dobre wyniki w konkursach pozwalają na zwolnienie z części egzaminów gimnazjalnych, laureaci automatycznie dostają najwyższy możliwy wynik.

Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty podkreśla, że w dużych miastach łatwiej o dobry wynik, ale odpowiednia praca ze zdolnym uczniem pozwala na triumf również dzieciom z niewielkich miejscowości.

- To pochodna atmosfery tworzonej wokół pracy z uczniem zdolnym, a tacy są w każdym zakątku województwa. Mamy zwycięzców z Końskich, z malutkiego Gowarczowa i Pińczowa. To nie są wielkie metropolie - podkreśla Grzegorz Bień. Zdaniem wicekuratora, ciągle za mało jest samorządów, które razem z dyrektorami szkół tworzą system motywacyjny, przyznając na przykład nagrody finansowe, dla nauczycieli pracujących ze zdolnymi uczniami.

Najzdolniejsi uczniowie będą mogli rozwijać swoje pasje podczas pilotażowego programu dla młodych talentów, który przygotowało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Jak mówi Jacek Wołowiec, dyrektor centrum, młodzi ludzie będą prowadzić własne projekty badawcze.

- Chcemy naszym przedsięwzięciem objąć około 400 uczniów. Oczywiście laureaci mają pierwszeństwo. Uczniowie z naukowcami i nauczycielami będą realizować projekty uczestnicząc jednocześnie w zajęciach, odbywających się w pracowniach UJK - informuje.

W planach są również wyjazdy edukacyjne, m. in. do Centrum Nauki "Kopernik” w Warszawie. Pierwsze warsztaty naukowe dla najzdolniejszych uczniów rozpoczynają się już w maju.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions