101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kombatanci spotkali się z uczniami z Ossali

Data publikacji: 15.04.2014 15:54
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kombatanci z oddziału partyzanckiego "Jędrusie" i Armii Krajowej spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Ossali, w gminie Osiek.
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Kombatanci z oddziału partyzanckiego "Jędrusie" i Armii Krajowej spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Ossali, w gminie Osiek. W wydarzeniu wzięli udział: Włodzimierz Gruszczyński ps. "Jach", Jerzy Lech Rolski "Babinicz", Jan Gałuszka ps. "Mizerny" i Stefan Świerczek "Lew".

Weterani opowiedzieli młodym ludziom o swoich przeżyciach, związanych z działalnością  podczas okupacji, wspominali najważniejsze bitwy i akcje.

Jerzy Lech Rolski opisywał m. in. napad na sklep niemiecki w Jędrzejowie, w którym brał udział wraz z 5 innymi "Jędrusiami”. Było to przed świętami Bożego Narodzenia 1944 roku. Partyzantom udało się wynieść ze sklepu 400 kg sacharyny, sprzedali ją, zdobywając pieniądze, potrzebne na zorganizowanie walki z okupantem.

- Część pieniędzy pochodziła z Anglii, a część z rabunków na Niemcach. Zabieraliśmy  z młynów mąkę, z gorzelni spirytus i inne  towary - stwierdził "Babinicz”. Zaznaczył, że członkami oddziału "Jędrusie” byli przede wszystkim młodzi ludzie, pełni zapału do walki z wrogiem, nie zdający sobie do końca sprawy z tego, jak łatwo można zginąć.

Pretekstem do spotkania uczniów Szkoły Podstawowej w Ossali z weteranami był Szkolny Przegląd  Pieśni Żołnierskiej i Partyzanckiej, w którym wzięło udział 7 szkół podstawowych noszących imię oddziału partyzanckiego "Jędrusie” z naszego regionu i z Podkarpacia.

Ossala

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution