101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wandale zniszczyli pomnik na kieleckim Stadionie

Data publikacji: 04.06.2014 16:15
Autor: Małgorzata Pirosz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Pomnik zniszczony przez wandali

Pomnik zniszczony przez wandali
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Nieznani sprawcy zbezcześcili Pomnik Straceń na Stadionie Leśnym w Kielcach. Ktoś wyrył wulgarny rysunek na tablicy upamiętniającej ludzi zamordowanych w tym miejscu przez Niemców w czasie II wojny światowej. Co roku, we wrześniu odbywają się tam uroczystości, ku czci ofiar.

Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, który jako pierwszy zauważył wulgarny rysunek, powiedział Radiu Kielce, że jest zbulwersowany i zszokowany całą sytuacją. Jego zdaniem, sprawca to osoba pozbawiona uczuć, która nie jest w stanie uszanować żadnych świętości. Przypomniał, że od 1940 roku, hitlerowcy systematycznie. dokonywali tam masowych egzekucji. Większość ciał, po wojnie została ekshumowana, ale 28 osób nadal spoczywa w tym miejscu.

Andrzej Wiatkowski dodał, że konieczna będzie wymiana tablicy. W przeciwnym razie, zaplanowane na wrzesień uroczystości stoją pod znakiem zapytania. O profanacji pomnika została powiadomiona policja, która już podjęła działania zmierzające do wykrycia sprawców.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution