101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ratownicy wodni apelują o rozwagę

Data publikacji: 30.07.2014 12:03
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Leszek Mączka ratownik
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Bezmyślność, brak wyobraźni, brawura, alkohol to najczęstsze przyczyny tragedii do jakich dochodzi podczas wypoczynku nad wodą - przypomniał na naszej antenie Leszek Mączka, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tylko w tym sezonie letnim, w regionie świętokrzyskim utonęło już 10 osób. W całym kraju od maja do tej pory, życie w ten sposób straciły 233 osoby. Ratownicy apelują o rozwagę w czasie letniego wypoczynku i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Najczęściej do wypadków nad wodą dochodzi w miejscach niestrzeżonych, mieszkańcy często wybierają takie zbiorniki, w których kąpiel jest zabroniona - mówi Leszek Mączka. Niektórzy sprawdzają swoje możliwości po spożyciu alkoholu, a to bardzo ryzykowne. Wchodzimy sami na własną odpowiedzialność - mówi gość Radia Kielce. W czasie upałów po szybkim zanurzeniu się w chłodnej wodzie może dojść także do tzw. szoku termicznego. Jeśli nie potrafimy dobrze pływać, nie powinniśmy się oddalać od brzegu. Niebezpieczne jest również wypływanie na głęboką wodę na materacu - powiedział ratownik.

Przypomnijmy, w poniedziałek po południu w rzece Czarnej niedaleko zalewu Sielpia utonął 18-latek, z kolei we wtorek znaleziono ciało 23-letniego mężczyzny, który utonął w zalewie w Cieklińsku w powiecie koneckim.

W województwie świętokrzyskim jest 36 zbiorników z miejscami do kąpieli.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution